Czy wiesz, że… najemców biur czekają niekorzystne zmiany?

Materiał partnera
opublikowano: 05-12-2017, 16:13
aktualizacja: 05-12-2017, 16:17

Wszystko za sprawą Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, które od 2019 r. zobowiążą spółki raportujące według tych standardów do ujęcia w bilansie zdyskontowanych przyszłych odpływów gotówkowych związanych z opłacaniem czynszu, np. za biuro.

PIOTR LUDWICZAK
Head of Research Michael/Ström Dom Maklerski

Konsekwencją tego standardu będzie wzrost zobowiązań spółek. Wraz z wydłużaniem długości umów najmu, będą rosły zobowiązania w bilansach spółek z tego tytułu. Spowoduje to księgowe pogorszenie się sytuacji zadłużeniowej wielu firm. „Księgowe”, bo tak naprawdę ekonomiczna sytuacja spółek nie ulegnie zmianie. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że emitenci obligacji korporacyjnych, których dotknie ten standard, przygotują się z wyprzedzeniem na nadchodzące zmiany. Może się zdarzyć, że zmiana zapisu doprowadzi do złamania kowenantów na długu — szczególnie tych opartych o wartość zobowiązań ogółem.

Na zmiany można się przygotować w różny sposób. Jednym sposobem jest zmiana warunków emisji obligacji, dostosowująca kowenanty do nowego otoczenia legislacyjnego. Aby zmniejszyć wpływ zmian na bilans, spółki mogą również zdecydować się na krótsze umowy najmu (krótszy okres umowy przełoży się na mniejsze zobowiązania) lub na zakup biur na własność.

Prawdopodobnie różni najemcy wybiorą różne rozwiązania, natomiast nie spodziewamy się gwałtownych zawirowań na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Gros najemców to małe spółki nieraportujące według MSSF (których ten standard nie będzie dotyczył) lub duże korporacje, których bilanse powinny być w stanie udźwignąć dodatkowe zobowiązanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu