Czy wiesz, że... wzrost ryczałtu nie zachwieje rynkiem?

Materiał partnera
opublikowano: 16-01-2018, 14:37
aktualizacja: 16-01-2018, 14:39

Od 1 stycznia 2018 r. dotychczasowa stawka ryczałtowa podatku od przychodów z czynszu najmu (8,5 proc.) dotyczy przychodów do 100 tys. zł rocznie, natomiast powyżej tej kwoty obowiązuje stawka 12,5 proc.

PIOTR LUDWICZAK
Head of Research, Michael/Ström Dom Maklerski

Czy zwiększenie ryczałtu znacząco wpłynie na rynek mieszkaniowy? Aby osiągać przychody z najmu na poziomie większym niż 100 tys. zł rocznie, hipotetyczny właściciel musiałby w Warszawie posiadać i wynajmować co najmniej 4 mieszkania 50-metrowe. Zakładając miesięczną stawkę wynajmu 50 zł za mkw. roczne przychody (bez uwzględniania pustostanów) wyniosłyby 120 tys. zł.

Zakładając średni koszt nabycia mkw. mieszkania na poziomie 8 tys. zł, mieszkania te warte byłyby 1,6 mln zł. Przed podwyżką stawki ryczałtowej właściciel płacił w skali roku 10,2 tys. zł podatku, a jego rentowność liczona jako relacja przychodów (pomniejszonych o podatek) do wartości posiadanych mieszkań wynosiła 6,9 proc. Po zmianie przepisów, właściciel zapłaci w skali roku jedynie o 800 zł podatku więcej, a jego rentowność obniży się do 6,8 proc.

Zakładając, że właściciel posiada 10, a nie 4 mieszkania, przy powyższych parametrach rentowność obniży się z 6,9 proc. przed zmianami do 6,7 proc. po zmianach. W skali roku właściciel 10 mieszkań zapłaci o 8 tys. zł wyższy podatek, a jego przychód po opodatkowaniu (267 tys. zł w skali roku) zmniejszy się o 2,9 proc. w porównaniu ze stanem prawnym przed zmianami.

Wyliczenia pokazują, że zmiany w opodatkowaniu będą miał marginalny wpływ nawet na najzamożniejszych inwestorów. Warto dodać, że właściciele mieszkań mają także do wyboru inne formy rozliczania podatku (decyzję należy podjąć do 20 stycznia), które mogą okazać się szczególnie korzystne dla właścicieli mieszkań zakupionych na kredyt i mogących amortyzować lokale 10 proc. rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czy wiesz, że... wzrost ryczałtu nie zachwieje rynkiem?