Czy wiesz, że... za oceanem utrzymuje się dysonans?

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-02-2018, 14:51
aktualizacja: 27-02-2018, 14:56

Nie można odmówić decyzjom podejmowanym przez instytucje finansowe zza Atlantyku wpływu na formowanie się sytuacji finansowej w całym świecie finansowym, dlatego są one śledzone przez media i inwestorów z całego świata.

MICHAŁ MORDEL
analityk Michael/Ström Dom Maklerski

Obecnie na ustach większości z nich jest zaobserwowana sprzeczność w działaniu polityki monetarnej kreowanej przez Fed oraz polityki fiskalnej rządu amerykańskiego. Rezerwa Federalna otwarcie komunikuje kontynuowanie podnoszenia stóp procentowych zapoczątkowane na przełomie 2015 i 2016 r., co jest zabiegiem zacieśniającym politykę — stanowi zachętę do oszczędzania.

Z drugiej strony natomiast rząd amerykański ogłasza duże wydatki publiczne finansowane rekordowymi emisjami długu i pogłębianie deficytu budżetowego. Takie „pompowanie” funduszy w gospodarkę ułatwia dostęp do kapitału i zachęca do inwestowania. Ten swoisty dysonans przeczy dotychczasowym regułom i jest co najmniej zagadkowy. Większość uwagi zajmuje próba odpowiedzi na pytanie, czy takie decyzje przełożą się na gwałtowny wzrost gospodarczy obiecywany przez prezydenta Donalda Trumpa — co wydaje się mało prawdopodobne.

To, co jest pewne, to to, że stopy procentowe będą rosnąć. Dysonans najprawdopodobniej będzie potęgował ten proces, wzmagając wzrost realnych stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu