Czynniki antyinflacyjne niewystarczające, inflacja dłużej powyżej celu - RPP

DI, PAP
26-03-2008, 16:52

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy proc. o 25 pb, ponieważ ponownie uznała, że siła oddziaływania czynników antyinflacyjnych jest niewystarczająca i prawdopodobieństwo inflacji w średnim okresie powyżej celu inflacyjnego jest wyższe niż prawdopodobieństwo, że  inflacja będzie niższa od celu.

Marcowa podwyżka była trzecią z kolei podwyżką stóp, a łącznie RPP podwyższyła stopy o 75 pb w tym roku.

Poniżej opinie ekonomistów:

ERNEST PYTLARCZYK, BRE Bank

"Dzisiejszy komentarz Rady jest podobny do poprzednich, nie widzę żadnego przełomu. Istnieje duże prawdopodobieństwo szybkiej podwyżki stóp, w kwietniu.

Nowe sygnały w komunikacie Rady - czynniki odczuwalnej inflacji oraz to, że rośnie ryzyko wystąpienia efektów II rundy".

MATEUSZ SZCZUREK, ING Bank Śląski

"Komentarz różni się w pewnych szczegółach, ale jeśli ktoś oczekiwał wyraźnego sygnału, że kolejna podwyżka będzie w kwietniu, to go nie otrzymał. Sprawa rozbija się o dane makro.

Moim zdaniem jest szansa na przerwę w podwyżkach.

Produkcja przemysłowa, inflacja i płace mogą rosnąć wolniej w marcu niż w lutym, to będzie sprzyjało odłożeniu takiej decyzji. Sprawa pozostaje więc otwarta, komentarz Rady nie pozwala na wysnuwanie dodatkowych wniosków, jeśli chodzi o podwyżki".

MACIEJ RELUGA, BZ WBK

"Sytuacja zależeć będzie od napływających do gospodarki danych. Jeżeli wzrost płac ponownie zaskoczy - w górę, to nie można wykluczyć podwyżki na kolejnym posiedzeniu. Jeżeli chodzi o komunikat, warto zwrócić uwagę, że Rada podała w nim, iż dokonane dotychczas podwyżki stóp będą działały w kierunku ograniczania inflacji.

Pojawia się tylko pytanie, czy Rada zechce poczekać na skutki tych podwyżek".

RYSZARD PETRU, Bank BPH

"Nadal podtrzymuję, że docelowo stopa referencyjna będzie wynosiła 6 proc. Przekaz zawarty w komunikacie i wypowiedziach nie był jednak bardzo jastrzębi. Widać, że Rada - to, co może zrobić w tej chwili, to zarządzać oczekiwaniami inflacyjnymi.

Kolejnej podwyżki spodziewam się na kwietniowym posiedzeniu.

Komunikat istotnie nie zmienił się do poprzedniego miesiąca. Obecnie wzrost stóp proc. nie rodzi ryzyka spowolnienia wzrostu gospodarczego, ryzyko jest po stronie kursu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czynniki antyinflacyjne niewystarczające, inflacja dłużej powyżej celu - RPP