Czynsze nieznacznie wzrosły

Radosław Górecki
03-09-2002, 00:00

W stolicy zanotowano wzrost opłat za powierzchnie handlowe w najlepszych centrach.

Najnowsze badanie cyklu zmiany czynszów powierzchni handlowych opracowane przez Jones Lang LaSalle przynosi dość zaskakującą wiadomość. Czynsze w nowoczesnych centrach handlowych w Warszawie wzrosły o 2,2 proc. w ciągu drugiego kwartału 2002 r. Zdaniem Tatiany Siemieniuk z departamentu powierzchni handlowych Jones Lang LaSalle, pozytywny wpływ na wysokość czynszów miało oddanie do użytku i rozbudowa dwóch największych centrów handlowych w Warszawie (Wola Park oraz Galeria Mokotów).

— Popyt ze strony najemców umożliwił inwestorom uzyskanie wyższych stawek czynszów za najlepsze powierzchnie. Chociaż warszawski rynek nieruchomości ulega powoli nasyceniu, firmy wynajmujące powierzchnie handlowe oczekują na otwarcie nowych centrów handlowych. Spodziewamy się, że czynsze za najlepsze powierzchnie w centrach handlowych będą nadal powoli rosnąć —mówi Tatiana Siemieniuk.

Warto jednak zauważyć, że konkurencja na rynku nowoczesnych centrów handlowych rośnie. W planach znajduje się olbrzymi kompleks Złote Tarasy, rozpoczęto także prace przy budowie centrum handlowego Arkadia, a obiekt Reform Center zmienił nazwę na Blue City i także dostarczy na rynek warszawski pokaźną ilość nowej powierzchni handlowej.

Analitycy z Jones Lang LaSalle zauważają, że popyt ze strony międzynarodowych i krajowych sieci handlowych pozostaje stabilny. O popycie ze strony zagranicznych handlowców mówi także wydany niedawno raport firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker, gdzie analitycy szacują, że w latach 2002-2007 na polskim rynku pojawi się 100-125 zagranicznych firm handlowych.

Rosną także czynsze za powierzchnie handlowe przy głównych ulicach Moskwy. Analitycy obliczyli, że w stosunku do 2001 r. czynsze w stolicy Rosji wzrosły aż o 16,1 proc.

Wzrost czynszów związany jest z rosnącą konsumpcją. Zdaniem analityków z Jones Lang LaSalle, prognozy dotyczące wzrostu konsumpcji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej pozostają pozytywne dla Rosji i Węgier. Można się więc spodziewać, że czynsze w Moskwie będą rosły. Mniej optymistyczne są prognozy dla Polski, ponieważ nadal kształtują się one na niskim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Czynsze nieznacznie wzrosły