Czysta produkcja, czysty zysk

Łukasz Łyczkowski
opublikowano: 26-11-2007, 00:00

Według szefa Rafinerii Jedlicze, przyszłość to doświadczenie z przeszłości i dzisiejsze inwestycje. Również te w otoczenie firmy.

W 1899 r. Hanowerskie Galicyjskie Towarzystwo Naftowe w Krośnie rozpoczęło budowę rafinerii. Tak powstała, należąca do najstarszych w Polsce, Rafineria Nafty w Jedliczu.

— Za początek najnowszej historii naszej firmy uznajemy rok 1996, kiedy to Przedsiębiorstwo Państwowe Rafineria Nafty Jedlicze zostało przekształcone w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa pod firmą Rafineria Nafty Jedlicze Spółka Akcyjna — mówi Krzysztof Janas, prezes spółki.

Rafineria specjalizuje się w regeneracji olejów przepracowanych, zaliczanych do najbardziej niebezpiecznych odpadów przemysłowych. W 2001 r. uruchomiono wartą ponad 162 mln zł nowoczesną instalację do hydrorafinacji olejów. Ogromna i kosztowna inwestycja to kamień milowy w historii spółki.

— Instalacja ta daje Rafinerii możliwość produkowania, w wyniku procesu regeneracji, olejów bazowych. Ich jakość jest porównywalna z olejami uzyskiwanymi z ropy naftowej oraz oleju napędowego i olejów opałowych o zawartości siarki na poziomie 0,05 proc. Jest to zarazem jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniająca najwyższe wymagania Unii Europejskiej co do ochrony środowiska — wyjaśnia Krzysztof Janas.

Recykling popłaca

Inwestycja w nowoczesną technologię przynosi spodziewane efekty.

— Po dziewięciu miesiącach bieżącego roku nasze przychody ze sprzedaży przekroczyły 274 mln zł, a w IV kwartale przewidujemy istotny wzrost miesięcznej sprzedaży nawet o 30 proc. w stosunku do średniej z 9 miesięcy — wylicza Krzysztof Janas.

Firma nie zamierza jednak spocząć na laurach. W czerwcu 2007 r. rada nadzorcza zatwierdziła strategię rozwoju na lata 2007-17. Dzięki temu rafineria liczy na gwarancję stabilnego rozwoju i wzrostu wartości spółki w przyszłości. Efektem realizacji strategii ma być pełne zamknięcie cyklu produkcyjnego połączone z optymalnym wykorzystaniem całego istniejącego potencjału produkcyjnego.

Dla dobra regionu

Rafineria stara się wspierać region podkarpacki finansowo i rzeczowo. Jest głównym sponsorem działalności lokalnego klubu sportowego Nafta Jedlicze, współfinansuje coroczne dni Jedlicza, współpracuje także z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedliczu w organizacji imprez kulturalnych dla mieszkańców regionu.

— W 2006 r. rafineria wsparła finansowo m.in. miejscowy klub honorowych dawców krwi, ochotniczą straż pożarną, samorządowe przedszkole, a także przekazała darowizny na utrzymanie i remonty zabytkowych kościołów. Również aktywnie wspomagamy finansowo wszelkie inicjatywy związane z ochroną środowiska naturalnego i szeroko pojętą ekologią — wyjaśnia Krzysztof Janas.

Dotacje, których suma przekroczyła 0,5 mln zł, otrzymały m.in. Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, SPZOZ w Jedliczu, szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Muzeum Historyczne w Dukli oraz Między- szkolny Klub Sportowy Podkarpacie w Jedliczu. l

Zygmunt Cholewiński

Zwycięstwo w rankingu Filary Polskiej Gospodarki dobrze oddaje znaczenie Grupy Kapitałowej z Jedlicza dla życia gospodarczego i społecznego Podkarpacia. Przedsiębiorstwo jest nie tylko miejscem pracy dla prawie 700 mieszkańców regionu, ale przede wszystkim firmą o istotnym znaczeniu dla Podkarpacia. Wyróżnia się szeroko pojętym profesjonalizmem, który idzie w parze z uczciwością i przejrzystością działania, produkcją najwyższej klasy, doskonałymi wynikami finansowymi, a jednocześnie wysokim poziomem uwrażliwienia na sprawy społeczne i potrzeby lokalnej społeczności. Wyrazem tego ostatniego jest wsparcie finansowe, jakiego od lat Rafineria udziela licznym inicjatywom sportowym, społecznym i kulturalnym. Niewątpliwie to właśnie dzięki tym wszystkim atutom firma zyskała prestiżowe miano Filara Polskiej Gospodarki.

marszałek województwa podkarpackiego

Podkarpackie

Miejsce Nazwa Zdobyte punkty

1 Rafineria Nafty Jedlicze 65

2 Orlen Petro Tank 57

3 Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Rzeszów 47

4 Asseco Poland 45

5 Zelmer 43

5 Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka 43

7 Krośnieńskie Huty Szkła Krosno 41

8 Nowy Styl 40

9 Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna 39

10 Firma Oponiarska Dębica 37

11 ICN Polfa Rzeszów 33

12 Rzeszowski Zakład Energetyczny 32

13 Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil Sanok 31

14 Handlopex 29

14 ATS Stahlschmidt & Maiworm 29

16 O-I Produkcja Polska 26

17 Kronospan Mielec 24

18 Autodistribution Polska 22

19 Lotos Jasło 14

20 Bać-Pol 13

21 BRW 11

22 Cefarm Rzeszów 10

23 Damianex 9

24 Dressta 7

Łukasz Łyczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Łyczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu