Dąbrowa Górnicza sprzedała działkę pod wartą 3,9 mld zł inwestycję Grupy SK

PAP
opublikowano: 27-04-2021, 19:48

Samorząd Dąbrowy Górniczej sprzedał ponad 30-hektarową nieruchomość na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod kątem szacowanych na 3,9 mld zł dwóch kolejnych etapów inwestycji koreańskiej Grupy SK w tym miejscu. Firma ma tam zbudować swoją trzecią i czwartą fabrykę separatorów baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych.

„Zmaterializowały się wspólne wysiłki, których celem jest realizacja kolejnych dwóch etapów inwestycji SK hi-tech battery materials Poland. Inwestor wygrał przetarg na sprzedaż gminnej nieruchomości w Tucznawie o pow. 30,5 ha na terenie KSSE” – podała we wtorek strefa na swoim facebookowym profilu.

Jak przypomniano, w ramach nowego projektu firma zadeklarowała ponad 3,9 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz co najmniej 800 nowych miejsc pracy. Inwestor wpisuje się przy tym w trend rozwoju elektromobilności: w Dąbrowie Górniczej wdroży innowacyjną produkcję separatorów baterii litowo - jonowych, korzystając z wyników własnych prac badawczo – rozwojowych.

Obecną inwestycję w rozbudowę kompleksu produkcyjnego w Dąbrowie Górn. koreańska firma SK IE Technology ogłosiła z końcem marca br. Jak podano wówczas, inwestycja zwiększa zaangażowanie finansowe spółki w tym miejscu do ponad 6 mld zł, a dąbrowski zakład stanie się największą fabryką firmy na świecie.

Grupa SK działa w Polsce od 2018 r. W czerwcu 2018 r. inwestor SK Innovation kupił działkę pod budowę swego pierwszego zakładu w Dąbrowie Górniczej kosztem blisko 1,5 mld zł; jego budowa rozpoczęła się jesienią tego samego roku. W listopadzie 2020 r. SK IE Technology, firma wydzielona rok wcześniej z SK Innovation, ogłosiła drugą fazę inwestycji i podwojenie wcześniejszych nakładów.

Zakłady SK zlokalizowano na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Dąbrowie Górniczej, w parku inwestycyjnym w dzielnicy Tucznawa. Budowa tam trzeciej i czwartej fabryki separatorów do akumulatorów litowo-jonowych, które uzupełnią istniejący już kompleks, ma ruszyć w III kw. br.

Produkcja w nowych zakładach ma rozpocząć się pod koniec 2023 r. Ich szacowana roczna zdolność produkcyjna wyniesie łącznie 860 mln m kw. separatorów – po 430 mln m kw. na każdy zakład. KSSE podaje, że LiBS, czyli separatory będące rdzeniem akumulatorów litowo-jonowych, stanowią ok. 20 proc. kosztów produkcji baterii.

Zgodnie z danymi KSSE, spółka SK IE Technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.

W poniedziałek KSSE poinformowała natomiast o decyzji o wsparciu dla działającej już od dwóch dekad m.in. w Tychach firmy Proma - producenta i dystrybutora maszyn oraz narzędzi. Jak podano, nowa inwestycja firmy w Żorach przyczyni się do powstania tam co najmniej 80 nowych miejsc pracy, przy nakładach przekraczających 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane