Dąbrowa Górnicza wyda 800 mln zł

Anna Pronińska
09-02-2009, 00:00

Kanalizacja, stadion, nowe drogi. Z takimi inwestycjami rusza śląskie miasto. Przedsiębiorcy mają o co walczyć.

Kanalizacja, stadion, nowe drogi. Z takimi inwestycjami rusza śląskie miasto. Przedsiębiorcy mają o co walczyć.

Niedawno pisaliśmy o boomie inwestycyjnym w Gliwicach, które w tym roku mają rozpisać przetargi na ponad 100 mln EUR (blisko 456 mln zł). Okazuje się, że ożywienie inwestycyjne szykuje się również w oddalonej o niecałe 60 km Dąbrowie Górniczej. Ze wstępnych ogłoszeń przetargowych, opublikowanych przez Urząd Miasta, wynika, że tegoroczne największe zamówienia opiewają łącznie na ponad 800 mln zł.

— Przez ostatnie dwa lata realizowaliśmy najtrudniejsze sprawy — przygotowanie koncepcji i dokumentacji technicznej wielu inwestycji.

Teraz wchodzimy w "widoczny" etap inwestycyjny z naszymi największymi projektami. Zlecamy do wykonania bardzo duże oraz skomplikowane logistycznie zadania, które muszą podjąć duże firmy, a te pociągną do współpracy mniejsze. Dzięki tym inwestycjom tworzymy nowe miejsca pracy — przewiduje Henryk Zaguła, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Priorytetowym zadaniem ma być uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Zakończenie prac zaplanowano na lata 2014-15.

— Wartość inwestycji została oszacowana na blisko 600 mln zł. Projekt obejmuje m.in. budowę i modernizację blisko 160 km kanalizacji sanitarnej, budowę tłoczni i przepompowni, sieci kanalizacji deszczowej i wodociągowej — wylicza Henryk Zaguła.

Z piątkowych wstępnych ogłoszeń Urzędu Miasta wynika, że aż pięć przetargów dotyczy budowy wodociągów i rurociągów na kwotę blisko 460 mln zł. Dwa przetargi ogłoszono na budowę dróg (na prawie 250 mln zł), a jeden na budowę ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych. Prace, wyceniane na 103 mln zł, mają ruszyć jesienią tego roku. Na tym nie koniec. Miasto zamierza wybudować stadion lekkoatletyczny (22 mln zł) i przygotować dokumentację poprzedzającą wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów. W planach jest też uruchomienie miejskiego, szerokopasmowego internetu.

Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dąbrowa Górnicza wyda 800 mln zł