Dąbrowski z RPP: przerwa w podwyżkach stóp powinna być kontynuowana

MD
opublikowano: 25-11-2022, 13:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ireneusz Dąbrowski z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że obecny poziom stóp procentowych ma pozytywny wpływ na gospodarkę i dlatego przerwa w ich podwyższaniu powinna być kontynuowana, informuje Reuters.

RPP nie zmieniła wysokości stóp na dwóch ostatnich posiedzeniach. Dąbrowski powiedział Reutersowi, że ostateczna decyzja w sprawie dalszego zacieśniania polityki monetarnej będzie zależeć od publikowanych danych, dlatego nie można mówić o definitywnym jej zakończeniu.

- Ale obecnie wygląda na to, że przerwa będzie kontynuowana przez pewien czas – zauważył. – Moje osobiste zdanie jest takie, że obecny poziom stóp wpływa na system tak dobrze, że ta przerwa będzie trwała – dodał zastrzegając, że w każdej chwili możliwy jest kolejny szok.

Odnosząc się do projekcji inflacji, sugerującej, że nie wróci ona do wskazanego przez NBP zakresu 1,5-3,5 proc. do trzeciego kwartału 2025 roku, Dąbrowski powiedział Reutersowi, że jego zdaniem może stać się to jeszcze przed 2025 rokiem, a projekcję NBP określił jako „mniej optymistyczny scenariusz”. Członek RPP uważa, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, dochodząc do ok. 19 proc. W październiku wynosiła 17,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane