Dach z Promostalu jedzie na stadion

SACH
11-04-2014, 00:00

Firma z Czarnej Białostockiej rozpoczęła zadaszanie stadionu w Białymstoku. Stalowa konstrukcja będzie ważyła prawie 3 tys. ton.

Podlaski producent konstrukcji stalowych zajmuje się głównie budową obiektów przemysłowych i biurowych. Podjął się także nietypowego zamówienia — stworzenia konstrukcji stadionowego zadaszenia. Kontrakt o wartości 30 mln zł na jej wykonanie i zmontowanie spółka podpisała z hiszpańską firmą Obrascon Huarte Lain, liderem konsorcjum i generalnym wykonawcąobiektu. Promostal wykonał już większość olbrzymich dźwigarów — każdy z nich waży 13 ton, ma 6 m szerokości u podstawy i 38 m długości. Spółka rozpoczęła ich transport na plac budowy, co okazuje się prawdziwym wyzwaniem logistycznym.

— Ze względu na duże gabaryty elementów musieliśmy poszerzyć bramy w hali, trzeba było też zdemontować znaki drogowe przy rondzie w Wasilkowie, by tak długi pojazd mógł tam przejechać. Skrzyżowania na czas przejazdu są blokowane na ok. 15 minut — mówi Marek Supruniuk z Promostalu, kierownik kontraktu.

Dźwigary przewożone są z placu spółki w Czarnej Białostockiej. Transport zaplanowano na godziny nocne, aby nie doprowadzić do zakłóceń w ruchu. W sumie spółka wyprodukuje i dostarczy na plac budowy sto dźwigarów. Aby sprostać zadaniu, musiała zakupić dodatkowe urządzenia, m.in. wypalarkę 3D do rur.

— Na potrzeby tego kontraktu został zaprojektowany specjalny przyrząd do składania i spawania węzłów dolnych dźwigarów — dodaje Marek Supruniuk. Szacunkowa waga konstrukcji to blisko 3 tys. ton. Zadaszenie ma być zamontowane do połowy czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dach z Promostalu jedzie na stadion