Daewoo TU: Arjil ma czas do końca roku

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 31-10-2001, 00:00

Zarząd komisaryczny Daewoo TU podpisał ostatecznie umowę o poszukiwaniu kapitału przez bank inwestycyjny Arjil. Obowiązuje ona do końca roku. Francuzi mają szansę na 2-2,5 proc. prowizji od kwoty, którą wyłoży ewentualny inwestor.

List intencyjny w sprawie współpracy między Daewoo TU i francuskim bankiem inwestycyjnym Arjil został podpisany 21 września.

— Potem podpisaliśmy umowę o poufności i negocjowaliśmy warunki współpracy. Trwało też przygotowanie memorandum inwestycyjnego — wyjaśnia powody przeciągania się terminu podpisania ostatecznej umowy Grzegorz Dworak, przewodniczący zarządu komisarycznego Daewoo TU.

Ostateczną umowę podpisano pod koniec ubiegłego tygodnia.

Zgodnie z porozumieniem, zadaniem Arjile jest przedstawienie zarządowi komisarycznemu i Państwowemu Urzędowi Nadzoru Ubezpieczeń dwóch potencjalnych inwestorów. Francuzi mają na to czas do 31 grudnia 2001 r. Jeżeli do końca roku żaden z zaproponowanych inwestorów nie zostanie zaakceptowany przez urząd nadzoru, umowa wygaśnie.

— Wynagrodzeniem dla Arjile będzie 2-proc. prowizja w razie znalezienie inwestora kapitałowego i 2,5-proc., jeżeli będzie to inwestor branżowy. Prowizja zostanie wypłacona dopiero po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału — mówi Grzegorz Dworak.

Komisarz szacuje, że Daewoo TU potrzebuje 150 mln zł. Grzegorz Dworak zapewnia, że wszystkie koszty poszukiwania partnera ponosi bank Arjil, a głównym zadaniem towarzystwa jest przygotowanie memorandum inwestycyjnego.

Równolegle do rozmów z Arjile zarząd komisaryczny negocjuje z dwoma amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi. Zakończyły one już due diligence w spółce i rozważają teraz zaangażowanie kapitałowe.

Dla funduszy inwestycyjnych kluczową sprawą jest jednak posiadanie już w chwili obejmowania akcji klarownych perspektyw zysku. Taką gwarancję może dać zaangażowanie w towarzystwo inwestora branżowego. Dawałoby to funduszom gwarancje wzrostu wartości objętych akcji i zarazem możliwość ich sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Według naszych informacji, jeden z funduszy sam szuka takiego inwestora, drugi zaś uzależnia decyzję od wskazania możliwości wyjścia z tego projektu i oczekuje na przedstawienie zakładanego rocznego zysku z lokaty w Dae-woo TU.

Grzegorz Dworak dodaje, ze w tym tygodniu due diligence w Daewoo TU rozpoczyna również Polskie Konsorcjum Finansowe, które stara się zebrać pieniądze na dokapitalizowanie towarzystwa od przedsiębiorstw z branży węglowej i energetycznej.

Daewoo TU jest piątym pod względem wielkości towarzystwem na rynku majątkowym. W połowie 2000 r. przypis składki towarzystwa wyniósł 158,7 mln zł, a wynik netto — 1,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Daewoo TU: Arjil ma czas do końca roku