Dai: będzie trudno o postęp w rozmowach prezydentów USA i Chin podczas G20

opublikowano: 31-05-2019, 07:10

Były szef banku centralnego Chin nie jest optymistą jeśli chodzi o wynik rozmów prezydentów USA i Chin podczas czerwcowego szczytu G20, pisze Reuters.

Dai Xianglong, który kierował bankiem centralnym w latach 1995-2002 i wciąż jest wpływową postacią w Chinach, uważa, że „tarcia” handlowe USA i Chin to problem długoterminowy. Jego zdaniem, Chiny podeszły do rozmów w sprawie handlu z zasadami równości i współpracy, a USA starały się stosować wymuszenie i stawiać swój interes na pierwszym miejscu.

Dai Xianglong
Zobacz więcej

Dai Xianglong fot. Bloomberg

- Trudno się z tym pogodzić – powiedział Dai podczas seminarium w Pekinie. – Oczekuję, że podczas spotkania w przyszłym miesiącu przywódców w Japonii trudno będzie osiągnąć duży postęp – dodał.

Były szef banku centralnego nie wykluczył zastosowania przez Chiny silniejszych działań odwetowych wobec USA.

Podczas tego samego seminarium były wiceminister handlu Wei Jianguo stwierdził, że rozpoczęcie wojny handlowej z Chinami mogło być największą strategiczną pomyłką USA od II Wojny Światowej, a być może nawet od powstania tego kraju. Wei uważa, że konflikt handlowy może trwać 30, a być może nawet 50 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy