Daily Mail: od poszerzenia UE ponad 6 mln osób z Europy Środkowo-Wschodniej

opublikowano: 08-02-2007, 10:32

Ponad 6 mln obywateli Europy Środkowo- Wschodniej przyjechało do Wielkiej Brytanii od poszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. - pisze w czwartek brytyjski dziennik "Daily Mail", powołując się na nowe dane.

Ponad 6 mln obywateli Europy Środkowo- Wschodniej przyjechało do Wielkiej Brytanii od poszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. - pisze w czwartek brytyjski dziennik "Daily Mail", powołując się na nowe dane.

Gazeta podkreśla, że nowa liczba jest 10-krotnie wyższa od oficjalnych szacunków. Zwraca jednak uwagę, że źródłem nowych danych jest rządowe badanie przeprowadzane na lotniskach i w portach, o którym dobrze wiadomo, że nieprecyzyjnie podaje powody przyjazdu cudzoziemców.

"Około jednej dziesiątej przyjezdnych z Europy Środkowo- Wschodniej zadeklarowało, że chcą zostać i pracować, ale rzeczywista liczba jest prawdopodobnie dużo wyższa" - czytamy w "DM".

Dziennik zwraca też uwagę, że z nowych danych nie wynika, ilu przyjeżdżających wróciło do swoich krajów, ani też jak długo zostali na terenie Wielkiej Brytanii. Jedna dziesiąta ankietowanych z Europy Środkowo-Wschodniej przyznała jednak, że zamierza zostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 3 miesiące. Wśród gości w Europy Zachodniej ten wskaźnik wyniósł tylko 1/100.

"Liczba przyjazdów z Europy Środkowo-Wschodniej oznacza, że Polacy przewyższają liczebnie Australijczyków i Kanadyjczyków. W zeszłym roku do Wielkiej Brytanii przyjechało 1,6 mln Polaków, czyli więcej niż obywateli jakiegokolwiek innego europejskiego kraju z wyjątkiem Francji, Niemiec i Irlandii" - czytamy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane