Daimler 'rozwodzi się' z Chryslerem

14-05-2007, 13:08

Z niemiecko-amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego DaimlerChrysler powstają z powrotem dwie firmy - Daimler oraz Chrysler. Koncern poinformował w poniedziałek, że amerykańska firma inwestycyjna Cerberus kupuje 80,1 proc. udziałów Chryslera za 5,5 miliarda euro.

Oznacza to ostateczne fiasko wielkiej transatlantyckiej fuzji potentatów przemysłu motoryzacyjnego, dokonanej w 1998 roku. DaimlerChrysler przestanie istnieć - niemiecki producent wraca do nazwy Daimler AG.

Przyczyną fiaska fuzji były niekończące się trudności finansowe Chryslera, mimo wielu przedsięwzięć naprawczych, w tym zwolnień pracowników i zamykania całych zakładów. W kołach gospodarczych nie budzi więc zdziwienia fakt, że Daimler sprzedaje Chryslera za cenę kilkakrotnie niższą od 36 miliardów dolarów, które za niego w 1998 roku zapłacił.

Media niemieckie wskazują, że Daimler i tak robi niezły interes, ponieważ pozbywa się nie tylko kłopotliwego Chryslera, lecz także jego wielomiliardowych zobowiązań emerytalnych i socjalnych. Według "Spiegla", zobowiązania te szacuje się na ok. 17 miliardów dolarów.

Szef Cerberusa John Snow (były minister finansów w administracji George'a W. Busha) deklaruje wiarę w "potęgę przemysłu samochodowego USA". "Spiegel" zwraca uwagę, że jest to pierwszy przypadek przejęcia amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego przez firmę inwestycyjn. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Daimler 'rozwodzi się' z Chryslerem