DaimlerChrysler przyznaje się do płacenia łapówek, również w Polsce

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 07-03-2006, 08:00

DaimlerChrysler, piąty pod względem wielkości koncern motoryzacyjny na świecie przyznał się w poniedziałek do płacenia łapówek.

DaimlerChrysler, piąty pod względem wielkości koncern motoryzacyjny na świecie przyznał się w poniedziałek do płacenia łapówek.

Niemiecko-amerykański producent aut stał się obiektem dochodzenia niemieckiej prokuratury w związku z podejrzeniem o stosowanie niedozwolonych praktyk w Belgii, Ghanie i Polsce.

Daimler potwierdził, że „kilkunastu pracowników zostało już zwolnionych lub zostało zawieszonych po wewnętrznej kontroli, a sprawa dotyczy przede wszystkim rynków we wschodniej Europie, Azji i Afryce”. Łapówki miały być płacone w okresie ostatnich 12 lat. Firma nie chciała poinformować ile osób było wplątanych w ten proceder i w jakich krajach. Osoba zbliżona do niemieckiej prokuratury poinformowała, że łapówki były relatywnie niewielkie – „to kwoty mniejsze od 100 tys. EUR, w sumie można mówić o opłatach łącznej wysokości około 10 mln EUR”.

Daimler poinformował przy okazji, że zmuszony został obniżyć o 222 mln EUR wynik za 2003 r. z powodu wykrytych opłat związanych z łapówkami i niezapłaconymi podatkami. Firma zawiązała też rezerwy z wyniku za 2005 r. o wartości 64 mln EUR na pokrycie nieprawidłowości w księgach za lata 2003-2004.

WST, FT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DaimlerChrysler przyznaje się do płacenia łapówek, również w Polsce