DaimlerChrysler w IV kw miał niższy zysk od prognoz

STALPROFIL S.A.
04-02-2003, 17:11

FRANKFURT (Reuters) - Piąty co do wielkości producent aut na świecie, DaimlerChrysler poinformował we wtorek, że w czwartym kwartale ubiegłego roku jego zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie, ale był niższy niż oczekiwali analitycy.

Niemiecko-amerykański koncern zakończył ubiegły kwartał zyskiem operacyjnym na poziomie 1,173 miliarda euro, podczas gdy analitycy oczekiwali, że wyniesie 1,394 miliarda euro. Po publikacji wyników akcje grupy pogłębiły spadek do ponad trzech procent.

W całym 2002 roku zysk operacyjny producenta samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów wyniósł 5,8 miliarda euro i był wyższy niż pięć miliardów założone przez spółkę.

Koncern, który zaczyna zbierać owoce dogłębnej restrukturyzacji amerykańskiej Chryslera, podał, że w czwartym kwartale przychody wyniosły 37,001 miliarda euro, a zysk netto 721 milionów euro.

Grupa nie podała żadnych prognoz na ten rok. Dwa lata temu DaimlerChrysler zakładał, że w 2003 roku grupa zamierza osiągnąć zysk operacyjny rzędu 8,5-9,5 miliarda euro. Jednak w ostatnim roku koncern zapowiedział, że z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie osiągniecie tego celu może się opóźnić.

Większość producentów samochodów oczekuje silnej konkurencji cenowej na rynku w tym roku oraz słabego popytu na auta, szczególnie gdyby wojna w Iraku miał się przedłużyć.

Z powodu spadków na giełdach, DaimlerChrysler zapowiedział w ostatnim miesiącu, że koszty prowadzenia funduszu emerytalnego dla pracowników wzrosną w tym roku o 700 milionów euro.

DaimlerChrysler jest pierwszym europejskim koncernem samochodowym, który publikuje swoje wyniki za czwartym kwartał. Dzięki redukcji kosztów i oferowanym promocjom jego dwaj amerykańscy rywale - General Motors i Ford Motor wypracowali w ubiegłym kwartale zysk nieco wyższy od oczekiwań.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STALPROFIL S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DaimlerChrysler w IV kw miał niższy zysk od prognoz