Dajcie 50, a nie 30 zł

Zbigniew Kazimierczak
31-07-2006, 00:00

Cena proponowana przez Hydrotor jest marna w relacji do kursu. Ale inwestor się nie poddaje. Najwyżej kupi mniej, niż planował.

Ruszyło wezwanie Hydrotoru na akcje Ponaru Wadowice. Obie firmy działają w sektorze elementów hydraulicznych. Tylko czy warto się zapisywać? Inwestor proponuje 30 zł za akcję, przy wycenie rynkowej oscylującej między 34 a 37 zł.

— Ci akcjonariusze, z którymi mam kontakt, na pewno nie odpowiedzą na taką ofertę Hydrotoru — mówi Arkadiusz Śnieżko, prezes Ponaru.

Wacław Kropiński, kierujący Hydrotorem, nie składa jednak broni.

— Nie poddajemy się. Chcemy rozmawiać z akcjonariuszami Ponaru i przekonać ich do sprzedaży akcji. Spotkania planujemy za dwa tygodnie, mamy jeszcze trochę czasu, bo wezwanie wygasa pod koniec sierpnia — tłumaczy.

— Takie negocjacje nic nie dadzą. Nie ma szans przekonania znanych mi akcjonariuszy do ceny 30 zł. Ich zdaniem akcje są warte przynajmniej około 50 zł. Spółka szybko się rozwija, restrukturyzacja przynosi efekty, a rentowność rośnie. Szykujemy nowe kontrakty — wymienia Arkadiusz Śnieżko.

Po półroczu Ponar ma około miliona zł zysku operacyjnego, wobec 860 tys. zł przed rokiem, i co kwartał bije rekordy sprzedaży.

Hydrotor chce kupić 66 proc. akcji Ponaru, a minimum 50 proc. plus jeden walor. Ale jest furtka zezwalająca na obniżenie dolnej granicy.

— To jeszcze analizujemy — twierdzi Wacław Kropiński.

Przyznaje, że byłby zainteresowany także mniejszym pakietem Ponaru. Wtedy może być realizowany wariant z przejęciem na początek mniejszej liczby akcji, a potem podjęciem próby dalszego zwiększania zaangażowania.

Obie firmy mają alternatywny plan na wypadek fiaska wezwania. Hydrotor chce inwestować w już kontrolowane firmy i kupować spółki na Wschodzie. Ponar rozmawia z inwestorem z USA.

— Niedługo powinno się rozpocząć badanie naszej firmy. Proces potrwa jednak pewnie około dwóch lat. To jest duży światowy gracz i tak to się odbywa — dodaje Arkadiusz Śnieżko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dajcie 50, a nie 30 zł