Daleko do końca sprawy Optimusa

KL
opublikowano: 18-04-2007, 00:00

Trwają przesłuchania w sprawie Optimusa. Zakończenie jej w sądzie nie będzie końcem kłopotów spółki.

Trwają przesłuchania w sprawie Optimusa. Zakończenie jej w sądzie nie będzie końcem kłopotów spółki.

Nawet jeśli sąd wkrótce zadecyduje o nieważności ubiegłorocznej emisji Optimusa i wykreśleniu akcji z KRS, problemy spółki i akcjonariuszy się nie skończą. Firmę może czekać seria procesów o unieważnienie decyzji zarządu.

Sąd Rejonowy w Warszawie zajmuje się sprawą emisji przeprowadzonej w czerwcu 2006 r. przez zarząd spółki. W jej wyniku zmniejszyły się udziały Zbigniewa Jakubasa, głównego akcjonariusza Optimusa. Michał Lorenc, były prezes firmy, oświadczył, że podwyższenia dokonano na podstawie sfałszowanej uchwały rady nadzorczej. Szef KPWiG złożył więc apelację od decyzji sądu o wpisanie tych akcji do KRS. Sąd okręgowy przychylił się i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Wczoraj minął trzeci dzień przesłuchań. W sądzie stawili się m.in. Zbigniew Jakubas, Michał Lorenc (zeznawał ponad trzy godziny) i Michał Dębski (szef rady nadzorczej Optimusa, który objął akcje spółki w ubiegłorocznej emisji). Przebieg rozprawy jest utajniony.

Zbigniew Jakubas jest przekonany, że sąd zdecyduje o nieważności emisji. Wtedy znów będzie miał 21 proc. udziałów. Według niego, prezesem zostanie Adam Świetlicki vel Węgorek, którego poprzednia rada nadzorcza zdążyła powołać, zanim sama została odwołana.

Zbigniew Jakubas nie ma jednak złudzeń, że nawet jeśli decyzja sądu będzie po jego myśli, sytuacja spółki wróci od razu do normy.

— Pozostaną efekty decyzji podejmowanych w ostatnim roku przez obecny zarząd, np. sprzedaż spółki zależnej Xtrade — mówi inwestor.

Aby anulować te decyzje, potrzebne będą kolejne sprawy.

— Ponadto nie wiem, jak wygląda obecnie działalność firmy poza tym, co podaje zarząd w raportach — dodaje Zbigniew Jakubas.

Piotr Lewandowski, prezes Optimusa, zapewnia, że spółka działa normalnie — na tyle, na ile pozwala jej niewielki kapitał obrotowy. Produkuje i sprzedaje komputery.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy