Czytasz dzięki

Dalkia jest o krok od zakupu SPEC

Agnieszka Berger
opublikowano: 12-07-2011, 00:00

Wyłączne negocjacje z francuskim inwestorem zamkną się przed końcem lipca.

Wyłączne negocjacje z francuskim inwestorem zamkną się przed końcem lipca.

Niemal pewne zwycięstwo Dalkii to nie najlepsza wiadomość dla wychodzącego z Polski Vattenfalla.

Francuską firmę ciepłowniczą Dalkia, do której należą m.in. całe systemy ciepłownicze w Łodzi i Poznaniu, już tylko krok dzieli od zwycięstwa w przetargu na największego dystrybutora ciepła w kraju — Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (SPEC). Jak podała na swojej stronie internetowej agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła, władze miasta przyznały Francuzom wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu warszawskiej spółki. Dalkia konsekwentnie odmawia komentarza, ale "PB" ustalił nieoficjalnie, że wyłączne rozmowy z francuskim inwestorem potrwają prawdopodobnie do końca przyszłego tygodnia.

O tym, że Dalkia wysunęła się na prowadzenie w starciu z funduszem inwestycyjnym Penta, który również zakwalifikował się do finału, "PB" pisał już przed tygodniem. Jako bardziej prawdopodobne zwycięstwo Francuzów oceniali również eksperci. I choć teoretycznie wynik nie jest jeszcze ostatecznie przesądzony, wydaje się, że nic już nie przeszkodzi inwestorowi w zakupie SPEC, jeśli tylko miasto, np. pod presją przeciwnych prywatyzacji związkowców, nie wycofa się z transakcji.

Zdaniem ekspertów to nie najlepsza wiadomość dla wycofującego się z Polski szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall, którego exodus oznacza m.in. sprzedaż dawnych Elektrociepłowni Warszawskich, czyli Vattenfall Heat Poland. Elektrociepłownie są dostawcą ciepła do sieci SPEC, a Dalkia zazwyczaj inwestuje w Polsce i w dystrybucję, i w produkcję energii cieplnej, co oznacza, że powinna być zainteresowana również zakupem tych aktywów. Jeśli jednak jej zwycięstwo w przetargu na stołecznego dystrybutora wypłoszy innych potencjalnych chętnych na warszawską spółkę Vattenfalla, Szwedzi mogą mieć problem z uzyskaniem dobrej ceny. O ile producent ciepła jest skazany na sieciowego monopolistę, bo budowa alternatywnej sieci cieplnej nie wchodzi w grę, o tyle dystrybutor — zwłaszcza jeśli przejmie go inwestor branżowy, jakim jest Dalkia — z czasem może wybudować własne źródło energii w Warszawie. Dla Francuzów to kwestia kalkulacji, czy bardziej opłaci im się zakup elektrociepłowni, kooperacja z ich właścicielem (której warunki będzie dyktował SPEC), czy budowa nowego źródła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy