Dalkia odchudza i buduje

MICH
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

W SPEC ubędzie pracowników, natomiast w polskich zakładach francuskiej grupy przybędzie mocy.

W styczniu uruchomiony został program dobrowolnych odejść w sprywatyzowanym w ubiegłym roku na rzecz francuskiej Dalkii Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (SPEC). Jego pracownicy do kwietnia mogą podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy z wizją odprawy w wysokości nawet 114 tys. zł (dla pracownika o średnim wynagrodzeniu).

Program został przygotowany z myślą o 350 osobach z ponad 1700 zatrudnionych. To jedyny sposób, żeby francuska Dalkia odchudziła stołecznego dystrybutora ciepła, bo w umowie prywatyzacyjnejzawarto dziewięcioletnie gwarancje zatrudnienia. Zarządzający spółką nie chcą ujawniać skali potencjalnych oszczędności. Francuzi zapłacili za SPEC 1,44 mld zł i zobowiązali się do włożenia w spółkę kolejnego miliarda w ciągu 7 lat.

— W tym roku wydamy co najmniej 150 mln zł na inwestycje w samym SPEC. Zostaną przeznaczone głównie na modernizację sieci i instalacji, system informatyczny i nowe przyłączenia — mówi Pascal Bonne, prezes Dalkii Polska. W skali całego kraju Dalkia chce co roku przyłączać 200-300 MW. Obecnie zarządza mocą cieplną sięgającą 4914 MW.

— Nasi klienci mieszkaniowi [którzy generują 70 proc. przychodów Dalkii z rynku ciepła — przyp. red.] z roku na rok zużywają 1,5-2,5 proc. mniej energii, więc żeby zrekompensować ten ubytek, chcemy przyłączać do sieci kolejnych odbiorców. Widzimy szansę w działającym już przemyśle i dopiero budowanych zakładach, nowych budynkach mieszkalnych oraz rewitalizacji starych dzielnic miejskich. Przygotowujemy się np. do rozwoju sieci wokół dworca Łódź Fabryczna. Jest to obszar aż 90 hektarów o mocy przyłączeniowej 90 MW.

Szansę na zdobycie klientów widzimy nie tylko na rynku ciepła, ale też w grupie odbiorców zainteresowanych zakupem ciepłej wody. Interesująco wygląda także produkcja chłodu na podstawie ciepła, która jest bardziej efektywna niż przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Jednak tego „produktu” jeszcze nie oferujemy klientom — twierdzi Pascal Bonne.

Wzrost organiczny, na który stawia Dalkia w 2012 r., ma polegać nie tylko na poszukiwaniu nowych klientów. Firma planuje rozbudowę mocy w swoich 20 zakładach — w każdym przybędzie od kilku do kilkudziesięciu MW mocy kogeneracyjnych (wytwarzających ciepło i energię elektryczną).

Paliwem będzie gaz lub biomasa. Równocześnie Francuzi nie wykluczają budowy małych źródeł gazowych w Warszawie — w miejscach, do których nie dociera obecnie sieć SPEC.

— Mamy także projekty odzysku energii z odpadów komunalnych, które będziemy chcieli rozwijać, a energia z takich odpadów jest według prawa energią odnawialną — mówi Pascal Bonne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu