Dalkia wzywa na Praterm

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 18-12-2007, 00:00

Inwestor twierdzi, że 51 zł to dobra cena za akcje Pratermu. Zarząd firmy milczy, a główny akcjonariusz je sprzeda.

Inwestor twierdzi, że 51 zł to dobra cena za akcje Pratermu. Zarząd firmy milczy, a główny akcjonariusz je sprzeda.

Dalkia Polska ogłosiła wezwanie na sprzedaż akcji Pratermu, producenta i dystrybutora ciepła z Warszawy. Chodzi o 100 proc. kapitału. Zapisy będą przyjmowane od 28 grudnia do 14 lutego przez ING Securities. Cena w wezwaniu została ustalona na 51 zł, co oznacza, że jest wyższa o blisko 15 proc. od średnich notowań Pratermu z ostatniego miesiąca.

— Nasze wezwanie stanowi ciekawą ofertę, która pozwoli inwestorom na natychmiastowe uzyskanie atrakcyjnego zwrotu z inwestycji. Znaczący wzrost wyników spółki bez nakładów inwestycyjnych na rozwój nowych rodzajów działalności będzie trudny, zwłaszcza w warunkach, w których ceny ciepła są regulowane — mówi Marie-Francoise Pepin, prezes Dalkii Polska.

Zaproponowana w wezwaniu cena wycenia Praterm na 527 mln zł, a to jest kwota prawie 2,8 razy większa od przychodów prognozowanych przez spółkę na 2007 r.

— Spółki z branży energetycznej, zarówno w przypadku przejęć dokonywanych w Polsce, jak i w innych krajach, wyceniane są w przedziale od 100 proc. do 200 proc. wartości przychodów — komentuje Jean-Michel Mazalerat, wiceprezes Dalkii International na Europę Środkową.

Po co Dalkii Praterm?

— Jednym z założeń naszej strategii jest rozwój grupy w drodze akwizycji, który jest konsekwentnie realizowany na całym świecie. Tylko w 2007 r. dokonaliśmy przejęć m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Irlandii, Chinach i w USA — tłumaczy Jean-Michel Mazalerat. A co o tym sądzą w Pratermie?

— Zarząd nie komentuje teraz tej sprawy. Stanowisko w sprawie wezwania zostanie opublikowanie zgodnie z przepisami — powiedziano nam w sekretariacie firmy.

Zarząd ma na to pięć dni. O wrogim wezwaniu nie może być jednak raczej mowy, bo sprzedaż swoich akcji w wezwaniu zadeklarował główny akcjonariusz Pratermu — fundusz Nova Polonia razem z NFMO, które kontrolują łącznie 21,45 proc. kapitału.

Grupa Dalkii działa w 38 krajach, jej udziałowcami są: międzynarodowa firma Veolia Environnement (64 proc.) oraz francuski koncern energetyczny EDF (36 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane