Dalszy silny wzrost tajwańskiego eksportu

opublikowano: 07-08-2017, 13:55

Lipiec okazał się udanym miesiącem dla tajwańskiej gospodarki, w dużej mierze uzależnionej od eksportu. Ponownie wsparciem okazał się dynamicznie rozwijający się sektor technologiczny, donosi serwis MarketWatch. s

W siódmym miesiącu 2017 r. wartość wysyłanych za granicę produktów i towarów wzrosła o 12,5 proc. w ujęciu rocznym do 27,11 mld USD, wynika z danych zaprezentowanych przez tamtejsze ministerstwo finansów. Dynamika wzrostu okazała się zdecydowanie wyższa od oczekiwań ekonomistów. Mediana ich prognoz zakładała bowiem wzrost rzędu 8,9 proc. Jednak w porównaniu z czerwcem, tempo wzrostu eksportu nieco spadło z 13 proc.

W przypadku produktów elektronicznych, odpowiadających za około trzecią część eksportu, sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 9,4 proc. zaś w kategorii półprzewodników o 11,4 proc. Z kolei eksport produktów, informacyjnych, komunikacyjnych i audio-wideo podskoczył o 15,6 proc. 

Największy, bo sięgający 18,7 proc. wzrost odnotowano w przypadku dostaw do Stanów Zjednoczonych. Z kolei sprzedaż do Chin Kontynentalnych i Hongkongu zwiększył się o 11,7 proc. a do Europy o 9,4 proc.

Natomiast wartość importu wzrosła o 6,5 proc. do 21,74 mld USD, rosnąc mocniej od prognozy (4,5 proc.) i mocniej niż w czerwcu (3,7 proc.). 

W rezultacie nadwyżka handlowa w lipcu wyniosła 5,37 mld USD wobec 5,8 mld w czerwcu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dalszy silny wzrost tajwańskiego eksportu