Dande makro i silny dolar wymuszają korektę na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 31-05-2005, 16:29

Niezbyt udanie rozpoczął się nowy tydzień (w poniedziałek było święto narodowe) na amerykańskich giełdach. Wzmocnienie dolara względem euro i obawy związane z najnowszymi danymi makro zdecydowanie wspierają w pierwszej części handlu stronę podażową.

Niezbyt udanie rozpoczął się nowy tydzień (w poniedziałek było święto narodowe) na amerykańskich giełdach. Wzmocnienie dolara względem euro i obawy związane z najnowszymi danymi makro zdecydowanie wspierają w pierwszej części handlu stronę podażową.

Gwałtowna przecena europejskiej waluty skutkuje obniżeniem opłacalności amerykańskiego eksportu i może mieć w dłuższym horyzoncie bardzo negatywne przełożenie na wyniki finansowe.

Obawy o poziom wskaźnika Chicago PMI obrazującego kondycję sektora wytwórczego okazały się w pełni uzasadnione. Jego wartość obniżyła się w maju aż do 54,1 pkt wobec 62 pkt prognozowanych przez analityków. Równie spektakularny zjazd zanotował subindeks zatrudnienia (54,7 wobec 62,3 pkt w kwietniu).

Mile natomiast zaskoczył najnowszy odczyt wskaźnika nastrojów amerykańskich konsumentów, który nieoczekiwanie wzrósł do 102,2 pkt podczas gdy ekonomiści oczekiwali jego spadku z 97,7 do 96,5 pkt. Nie wystarczyło to jednak do zmiany trendu.

Rośnie wycena papierów jedynego przedstawiciela sektora rafineryjnego w średniej Dow Jones, koncernu Exxon Mobil. To zasługa podwyższenia do „przeważaj” rekomendacji dla jego walorów przez analityków J.P. Morgan i do „kupuj” przez Smith Barney. Drugie z wymienionych biur maklerskich równie entuzjastycznie potraktowało papiery Chevrona. Skalę aprecjacji ogranicza jednak skutecznie spadek cen ropy na światowych rynkach.

Zyskują również papiery największego na kontynencie ubezpieczyciela AIG. Posądzana o stosowanie zasad kreatywnej księgowości firma przedstawiła wreszcie raport finansowy za ubiegły rok.

Na cenzurowanym znalazły się natomiast papiery potentata rynku surowcowego, Alcoa, będącego największym producentem aluminium. Spadająca o blisko 1,5 proc. wycena akcji to reakcja na informację, że spółka znalazła się na celowniku władz federalnych i prowadzone jest wobec niej śledztwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dande makro i silny dolar wymuszają korektę na amerykańskich giełdach