Dane abonentów pod lupą

Joanna Barańska
17-06-2005, 00:00

Czy Era żąda od abonentów zbyt wielu danych? Okaże się za tydzień.

Za tydzień Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie wyda wyrok, w którym stwierdzi, czy Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator sieci Era i Heyah, nie kazała przekazywać potencjalnym abonentom zbyt wielu danych osobowych. Generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) uważa, że tak i dlatego pod koniec zeszłego roku nie zarejestrował zbioru danych abonentów Ery.

Obowiązek rejestracji zbioru danych w GIODO ciąży na wszystkich administratorach danych. GIODO nie neguje, że operator potrzebuje informacji o abonentach, kwestionuje natomiast zakres pozyskiwanych danych. A były to, oprócz imienia, nazwiska, adresu i numeru PESEL, także wizerunek, rysopis, poprzednie adresy, dane dzieci, dane ubezpieczeniowe. PTC pozyskiwała je przez kserowanie dowodów osobistych, paszportów, legitymacji studenckich, a nawet ubezpieczeniowych. Bez tego klienci nie mogli podpisać umowy.

Decyzję GIODO PTC zaskarżyła do WSA. Na wczorajszej rozprawie pełnomocnicy spółki starali się udowodnić, że tak szeroki zakres danych potrzebny jest do eliminowania nieuczciwych klientów.

— Mamy 130 tys. abonentów, którzy nie płacą i nie można ich zidentyfikować. Dane są potrzebne do windykacji — przekonywał mec. Marek Wierzbowski w imieniu spółki.

— To kwestia prewencji i ścigania. Do zawarcia umowy nie jest potrzebny rysopis i wizerunek — odpowiadał Janusz Wojciechowski, radca prawny GIODO.

Sąd ogłosi wyrok za tydzień, bo PTC wysunęła poważny zarzut formalny: decyzję podpisał nie sam generalny inspektor, lecz Elżbieta Ostrowska, jego zastępca. W aktach sprawy nie ma dla niej upoważnienia. Pełnomocnicy GIODO twierdzą, że wynika ono z zakresu obowiązków zastępcy i zobowiązali się dostarczyć dokument.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane abonentów pod lupą