Dane CPI pomagają amerykańskim blue chipom

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 15-12-2005, 16:15

Początek sesji na amerykańskich parkietach upływa inwestorom w dosyć dobrych nastrojach. Mimo że Dow Jones IA otworzył się na minusie, szybko przeszedł na dodatnią stronę rynku. Gorzej przedstawia się sytuacja na Nasdaq.

Początek sesji na amerykańskich parkietach upływa inwestorom w dosyć dobrych nastrojach. Mimo że Dow Jones IA otworzył się na minusie, szybko przeszedł na dodatnią stronę rynku. Gorzej przedstawia się sytuacja na Nasdaq.

Poprawa nastrojów to zasługa najświeższych danych makro, przede wszystkim dotyczących cen konsumpcyjnych.

Zanotowały one w minionym miesiącu 0,6-proc. spadek. To największa zmiana od 1949 r. Dane okazały się lepsze od oczekiwanych przez ekonomistów. Z kolei inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,2 proc. w listopadzie, po wzroście w październiku również o 0,2 proc. W tym przypadku prognoza analityków okazała się trafiona.

Przestrzelili za to eksperci w szacunkach liczby nowych bezrobotnych, których ostatecznie było nie jak oczekiwano 320 tys.

Straty z końcówki środowej sesji odrabia Apple Komputer, któremu analitycy obniżyli rekomendację. Zdecydowane przebicie prognozy finansowej sporządzonej przez analityków mocno wpiera notowania banku inwestycyjnego Bear Stearns. Ta sztuka nie powiodła się Goldman Sachs, którego rezultaty, mimo 36-proc. wzrostu zysków okazały się „jedynie” zgodne z szacunkami specjalistów.

W centrum uwagi graczy znalazły się papiery JP Morgan. Potentat finansowy wyda 633 mln USD gotówką na zakup Collegiate Funding Services.

Zwyżkują notowania koncernu farmaceutycznego Merck. Borykający się z odpowiedzialnością za „zabójczy” środek przeciwbólowy Vioxx potentat rynkowy zapowiedział nowy program restrukturyzacyjny, który powinien zaowocować oszczędnościami na poziomie 1 mld USD rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu