Dane GUS nie wzruszyły graczy

Marek Knitter
08-10-2002, 00:00

Inwestorzy rozpoczęli tydzień bardzo spokojnie. Rynek czekał na informacje dotyczące cen żywności za drugą połowę września i podaż obligacji 10-letnich. Specjaliści mieli nadzieję, że informacje o cenach żywności za wrzesień spowodują większą aktywność inwestorów. Tak się jednak nie stało.

Wszystkie informacje podane w poniedziałek okazały się zgodne z oczekiwaniami. Rynku nie zdołały pobudzić ani komunikat Ministerstwa Finansów o podaży obligacji na najbliższym, środowym przetargu, ani dane Głównego Urzędu Statystycznego o cenach żywności. Resort finansów w środę zaoferuje 10-letnie papiery o wartości 1,5 mld zł, co inwestorzy przyjęli bez emocji. Z kolei GUS poinformował, że ceny żywności we wrześniu wzrosły o 0,8 proc., co także nie wzruszyło graczy. Według najnowszych prognoz, wzrost cen żywności nie będzie miał raczej wpływu na poziom inflacji. Wszystko wskazuje na to, że inflacja we wrześniu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 1,2 proc., czyli dokładnie tyle, ile w sierpniu.

Średnia rentowność papierów skarbowych na wtórnym rynku w porównaniu z piątkowym zamknięciem praktycznie się nie zmieniła. Dochodowość dwuletnich papierów w poniedziałek wyniosła 6,90 proc., pięcioletnich 6,89 proc., a dziesięcioletnich 6,82 proc.

Na poniedziałkowym przetargu bonów skarbowych resort finansów zaoferował papiery o łącznej wartości 900 mln zł. Przy popycie na poziomie ponad 3 mld zł, resortowi finansów udało się korzystnie sprzedać całą oferowaną pulę papierów skarbowych. Średnia rentowność 13-tygodniowych bonów wyniosła 7,129 proc., a rocznych papierów 7,026 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane GUS nie wzruszyły graczy