Dane GUS wiele wyjaśnią

Kamil Zatoński
24-09-2004, 00:00

Dziś najważniejsze dla rynku będą dane o cenach żywności w pierwszej połowie września. Odpowiadają one za jedną czwartą koszyka cen, na podstawie którego Główny Urząd Statystyczny wylicza inflację. Będzie to więc ważna wskazówka dla inwestorów, a także dla Rady Polityki Pieniężnej zbierającej się już w najbliższy wtorek, czy zgodnie z oczekiwaniami maleje presja na inflację.

Presji tej nie ma ze strony sprzedaży detalicznej. Z wczorajszych danych wynika, że wzrosła ona w sierpniu 9,6 proc. rok do roku, a spadła o 1,5 proc. w ujęciu miesięcznym. Inwestorzy zareagowali zleceniami kupna, ale wzrost cen był symboliczny. Wobec otwarcia o 2 pkt baz. spadły jedynie rentowności dwulatek.

Finisz handlu nie przyniósł większych zmian. Rentowność dwuletnich papierów wyniosła 7,35 proc. (spadek o 3 pkt baz. wobec otwarcia), pięcioletnich — 7,12 proc. (bez zmian), a dziesięcioletnich — 6,72 proc. (bez zmian).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane GUS wiele wyjaśnią