Dane GUS wzmocniły obligacje

Kamil Zatoński
20-04-2005, 00:00

Przez większą część handlu na rynku obligacji niewiele się działo. Na otwarciu rentowności wzrosły o 1-2 pkt baz. na środku i długim końcu krzywej dochodowości. Złoty mocno tracił przed południem, ale od kilku dni obligacje nie reagują na ruchy na rynku walutowym, co potwierdza, że rozgrywającymi na rynku długu są obecnie banki krajowe.

Popołudniowe dane GUS były umiarkowanie dobre dla papierów dłużnych: inflacja cen producentów (PPI) wyniosła 2,2 proc. (zgodnie z oczekiwaniami), ale był to dziesiąty z rzędu spadek wartości wskaźnika. Słabsza od prognoz była za to dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, która w ujęciu rocznym zmniejszyła się o 3,7 proc. (minus 1 proc. po oddzieleniu czynników sezonowych). To kolejny argument za obniżką stóp procentowych. Dlatego też ceny obligacji wzrosły (podobnie jak kurs złotego), zresztą już na kilka minut przed oficjalną publikacją danych. O godz. 16.15 rentowność dwulatek wyniosła 5,36 proc. i była o 5 pkt baz. niższa niż na otwarciu. Dochodowość pięcio- i dziesięciolatek spadła o 4 pkt baz. do odpowiednio 5,47 i 5,48 proc. Dziś aukcja pięciolatek o wartości 2,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane GUS wzmocniły obligacje