Dane makro budzą obawy

Marek Druś
02-08-2002, 00:00

Na zagranicznych giełdach panowały w czwartek panowały minorowe nastroje. Powodem były dane makro z USA, które wskazują, że do zakończenia recesji jeszcze długa droga. Do wyprzedaży skłaniać mogły również wiadomości o słabych wynikach spółek.

W Europie do pogorszenia nastrojów przyczynił się Allianz. Niemiecki gigant ubezpieczeniowy poinformował, że nie liczy na osiągnięcie prognozowanych na ten rok wyników. Inwestorzy pozbywali się również papierów Royal Dutch/Shell. Trzeci koncern naftowy świata rozczarował wyraźnym pogorszeniem kwartalnych wyników. Z tego samego powodu wyprzedawano papiery jednego z największych brytyjskich banków — Barclays.

Wyniki amerykańskich giełd wskazują na kolejne znaczne pogorszenie nastrojów inwestorów. Dane makro potwierdzają obawy, że największa gospodarka świata wychodzi z recesji wolniej, niż tego oczekiwano. Po gorszych od prognoz wynikach PKB, w czwartek okazało się, że w lipcu wyraźnie spadł wskaźnik aktywności przemysłu. Niekorzystne okazały się również dane o wydatkach w budownictwie i o bezrobociu. Nic dziwnego, że inwestorzy ponownie zaczęli pozbywać się akcji.

Największa przecena wśród blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones spotkała papiery koncernu naftowego ExxonMobil. Powodem jest znacznie gorszy od oczekiwań kwartalny zysk. O kilkadziesiąt procent spadła cena papierów Adobe Systems. Kwartalne wyniki producenta oprogramowania graficznego okazały się niższe od prognozowanych. Wyraźną zniżkę ceny zanotowały papiery Cisco Systems. Choć spółka poda wyniki dopiero w przyszłym tygodniu, to inwestorom wyraźnie puszczają nerwy. Krążące plotki mówią zarówno o zmianach we władzach spółki, jak i redukcji prognoz finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane makro budzą obawy