Dane makro dały impuls do wzrostów w USA

WST
opublikowano: 12-10-2007, 22:05

Nie sprawdziły się prognozy analityków, którzy wróżyli nienajlepszy przebieg piątkowych notowań w Stanach Zjednoczonych, co  zresztą mógł sugerować przedsesyjny spadek kontraktów terminowych. Indeksy rosły jednak od początku giełdowego dnia.

Ponownie o przebiegu notowań przesądzały publikowane dane makro. Przed sesją na rynek dotarły bowiem ważne informacje o sprzedaży detalicznej i inflacji na poziomie cen produkcji sprzedanej (PPI). Już w trakcie poznaliśmy poziom zapasów hurtowników i wysokości indeksu optymizmu wśród konsumentów.

Sprzedaż detaliczna zaskoczyła rosnąc dwukrotnie więcej we wrześniu (0,6 proc.) niż miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali dynamiki na poziomie 0,2 proc. Mieszane odczucia można mieć natomiast wobec odczytu wskaźnika PPI. Zwiększył się on w minionym miesiącu o 1,1 proc. podczas gdy w sierpniu odnotował 1,4 proc. spadek. Jednak zaledwie 0,1 proc. wzrost w ujęciu bazowym powinien sugerować sezonowość zjawiska. A to zapewne nie umknie uwadze Fed.

Z kolei zapasy wzrosły mniej od projekcji, zaś optymizm konsumentów badany przez Uniwersytet Michigan opadł do 82,0 pkt, niżej niż sugerowali specjaliści.

Gracze z uwagą przyglądali się kwotowaniom walorów General Electric. Jedna z największych na świecie firm przedstawiła wyniki za trzeci kwartał, które okazały się zgodne z prognozowanymi przez analityków. Niestety, tylko zgodne. Inwestorzy są tak "rozpuszczeni", że w większości przypadków reagują na takie doniesienia korektą wyceny. Rynkowy potentat powiadomił równocześnie, że w obecnym kwartale powinien skupić z parkietu w ramach programu buy back akcje o wartości 5,7 mld USD.

Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał 0,55 proc. Z kolei Nasdaq zyskał 1,21 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane makro dały impuls do wzrostów w USA