Dane makro i Amazon zaszkodziły giełdom w USA

(Marek Druś)
03-02-2006, 16:23

Na giełdach w USA nadal dominuje podaż. W piątek inwestorów rozczarowały gorsze niż oczekiwano dane z rynku pracy, a także nieoczekiwany spadek styczniowego wskaźnika nastrojów konsumentów.

Na giełdach w USA nadal dominuje podaż. W piątek inwestorów rozczarowały gorsze niż oczekiwano dane z rynku pracy, a także nieoczekiwany spadek styczniowego wskaźnika nastrojów konsumentów.

W styczniu amerykańska gospodarka dodała 193 tys. miejsc pracy poza rolnictwem. Choć to lepszy wynik niż w grudniu, to wyraźnie niższa liczba od oczekiwanej przez ekonomistów, którzy szacowali ją na 248 tys. Średnia stawka godzinowa za pracę wzrosła w styczniu o 0,4 proc. wobec grudnia. Ekonomiści spodziewali się 0,3 proc. zwyżki. W ujęciu rocznym stawka godzinowa wzrosła o 3,3 proc., najmocniej od trzech lat. Wywołało to obawy wzrostu inflacji. Rozczarował także spadek wskaźnika nastrojów konsumentów. Uniwersytet Michigan podał, że w styczniu wyniósł on 91,2 pkt. wobec oczekiwanych 93,1 pkt.

Wśród spółek największym rozczarowaniem okazały się wyniki kwartalne Amazon.com. Jego akcje spadały w pierwszej części notowań aż o 11 proc., najmocniej wśród spółek wchodzących w skład S&P500. Rozczarował zarówno 43 proc. spadek zysku kwartalnego spółki, jak i zdecydowanie niższa od rynkowej prognoza jego zysku operacyjnego w 2006 roku. Rozczarowanie wynikami kwartalnymi spowodowało także przecenę akcji Gateway, trzeciego w USA producenta komputerów osobistych. Najmocniej drożejącym blue chipem ze średniej Dow Jones jest Honeywell. Citigroup podwyższył jego rekomendację do „kupuj”, a także prognozę jego zysków w latach 2006-2008.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane makro i Amazon zaszkodziły giełdom w USA