Czytasz dzięki

Dane makro negatywnie przełożyły się na przebieg sesji w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 15-09-2005, 22:12

Na amerykańskich giełdach inwestorzy musieli kolejny dzień borykać się z mieszanymi danymi makro. Efektem tego była przewaga strony podażowej, chociaż popyt też próbował przejąć kontrolę nad rynkiem, przede wszystkim na NYSE. Zwłaszcza w ostatnich minutach handlu. Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał po udanym finiszu 0,13 proc.

Na amerykańskich giełdach inwestorzy musieli kolejny dzień borykać się z mieszanymi danymi makro. Efektem tego była przewaga strony podażowej, chociaż popyt też próbował przejąć kontrolę nad rynkiem, przede wszystkim na NYSE. Zwłaszcza w ostatnich minutach handlu. Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał po udanym finiszu 0,13 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq Composite stracił 0,15 proc.

Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w sierpniu w USA o 0,5 proc. w stosunku do lipca. Co prawda wartość okazała się zgodna z projekcjami ekonomistów, cieniem na jego przyszłą dynamikę kładą się jednak wysokie ceny ropy, które obecnie są czynnikiem najsilniej napędzającym inflację.

Zniszczenia wywołane przez huragan odbiły się już na rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu w USA o 21,7 proc. do 398 tys. To najwyższy wzrost od ponad 9 lat i znacznie wyższy od oczekiwań.

Swoistym szokiem dla graczy i ekspertów był też najnowszy odczyt wskaźnika aktywności zaprezentowany przez filadelfijski oddział Fed. We wrześniu jego wartość opadła do poziomu zaledwie 2,2 wobec 17,5 pkt. w sierpniu. Prognozy zakładały spadek do 12,3 pkt.

Spektakularnym wzrostem notowań, sięgającym momentami ponad 15 proc. mogły pochwalić się walory UICI, spółki ubezpieczeniowej. Jej władze zgodziły się na przejęcie przez grupę prywatnych funduszy na czele których stanął Blackstone Group.

O ponad 2 proc zniżkowała wycena papierów Bear Stearns, czołowego amerykańskiego brokera. Chociaż w opinii analityków, BS przedstawił „solidne” zyski kwartalne, mogą one rozczarować część inwestorów, gdyż spółka nie może być zbyt dumna z poziomu wydatków.

W sektorze lotniczym mieliśmy do czynienia z prawdziwą huśtawką notowań. Głównie jeśli chodzi o przewoźników, którym w oczy zagląda widmo bankructwa. O ile kurs akcji Delta Air Lines rósł nawet o blisko 30 proc. (spółka zwróciła się o ochronę przed upadłością) o tyle w przypadku Northwest przecena momentami sięgała nawet 50 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane