Dane makro osłabiły ceny

Kamil Zatoński
opublikowano: 26-07-2005, 00:00

Najważniejszą wczoraj informacją dla rynku były dane GUS o sprzedaży detalicznej w czerwcu. Głównie dlatego, że były to ostatnie wskaźniki makroekonomiczne, które będą brane pod uwagę przez Radę Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji o wysokości stóp procentowych. Władze monetarne ogłoszą ją już jutro.

Wyższa od oczekiwań, bo 10,5 proc. dynamika sprzedaży, w połączeniu z dobrymi danymi o produkcji przemysłowej (opublikowanymi w ubiegłym tygodniu) potwierdziły, że z gospodarką nie jest aż tak źle, jak się wydawało. Stąd stopniowo kurczy się skala oczekiwań obniżek stóp procentowych, a to przekłada się na spadki cen obligacji (a więc wzrosty rentowności). Tuż po danych dochodowość papierów ze wszystkich segmentów wzrosła o 10 pkt baz. Scenariusz, który obecnie obstawiają uczestnicy rynku, to cięcie o 25 pkt baz. w środę i kolejne 25 pkt do końca roku. Pod koniec notowań rentowności przesunęły się minimalnie w dół, ale i tak dzień zakończyły na poziomach znacznie wyższych niż na otwarciu. O godzinie 16.10 rentowność dwuletnich papierów sięgnęła 4,60 proc., pięcioletnich 4,85 proc., a dziesięcioletnich 4,80 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane makro osłabiły ceny