Dane makro pozowliły na odbicie indeksów w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 10-03-2006, 22:10

W spektakularny sposób amerykańskie giełdy zamknęły nerwowy tydzień, w którym przewagę miała strona podażowa. W piątek zarówno wśród tradycyjnych blue chipów, jak i w gronie spółek technologicznych dominowali kupujący. Do zwiększenia zaangażowania w akcje inwestorów skłoniły najnowsze dane makro.

W spektakularny sposób amerykańskie giełdy zamknęły nerwowy tydzień, w którym przewagę miała strona podażowa. W piątek zarówno wśród tradycyjnych blue chipów, jak i w gronie spółek technologicznych dominowali kupujący. Do zwiększenia zaangażowania w akcje inwestorów skłoniły najnowsze dane makro.

Ostatecznie indeks Dow Jones IA zyskał 0,95 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 0,55 proc.

Stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 4,8 proc. z 4,7 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy prognozowali wartość na poziomie 4,7 proc. Również niższe (210 tys.) mieli oczekiwania wobec wzrostu liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Faktycznie przybyło ich 243 tys.

Najwyższy od września 2001 r. okazał się z kolei roczny wzrost przeciętnej godzinowej stawki wynagrodzenia (+3,5 proc.). Nieznacznie natomiast, bo o zaledwie 0,1 proc. wzrosły w styczniu zapasy amerykańskich hurtowników, podczas gdy ekonomiści oczekiwali wzrostu o 0,5 proc. To może sugerować, ze produkcja sprzedaje się niemal na pniu.

W średniej Dow Jones bardzo dobrze zachowywały się notowania Citigroup. Francuski magazyn Le Nouvel Observateur napisał, że największy amerykański bank skontaktował się z francuskim rządem w sprawie ewentualnego złożenia oferty zakupu jednej z tamtejszych instytucji finansowych. Z miejsca pojawiły się spekulacje, że może chodzić o Societe Generale.

Po kreską znalazł się natomiast kurs papierów Nortel Networks. Kanadyjski dostawca sprzętu telekomunikacyjnego zaskoczył rynek informacją o 2,2 mld dolarów straty w czwartym kwartale.

Silna przecena stała się udziałem JetBlue Airways. Momentami notowana spadały nawet powyżej 9 proc. To rezultat obniżenia przez Prudential Equity Group rekomendacji z poziomu neutralnie do niedoważaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane