Dane makro przeceniły indeks Dow Jones

opublikowano: 02-02-2007, 22:04

Opublikowane w piątek dane makro miały największy wpływ na przebieg zamykających tydzień notowań w Stanach Zjednoczonych. Niestety, miały one niejednoznaczny wydźwięk, poniekąd się wzajemnie się wykluczając. Stąd przez długi godziny brak wyraźnego trendu na rynku największych blue chipów.

Opublikowane w piątek dane makro miały największy wpływ na przebieg zamykających tydzień notowań w Stanach Zjednoczonych. Niestety, miały one niejednoznaczny wydźwięk, poniekąd się wzajemnie się wykluczając. Stąd przez długi godziny brak wyraźnego trendu na rynku największych blue chipów.

Amerykańska gospodarka stworzyła w styczniu w sektorach pozarolniczych 110 tys. miejsc pracy. To znacznie mniej niż prognozowali analitycy, oczekujący wartości na poziomie 170 tys. Wyższa okazała się z kolei stopa bezrobocia (4,6 proc.).

Z kolei mimo wzrostu wskaźnika optymizmu konsumentów (96,1 pkt), nie osiągnął on poziomu szacowanego przez ekonomistów (98 pkt.). Natomiast znacznie przekroczone zostały szacunki odnośnie grudniowego wzrostu zamówień przemysłowych.

Jak łatwo zauważyć jedne dane sugerują lekkie schłodzenie gospodarki (nowe etaty)i przemawiają przeciwko dalszemu zacieśnianiu polityki monetarnej, inne (zamówienia) wskazują z kolei na dynamiczny rozwój gospodarki, a co za tym idzie wzrost presji inflacyjnej, co może grozić podwyżką stóp.

W tak mało sprzyjających okolicznościach „przyrody” wielu inwestorów wolało realizować zyski i zamykać pozycje.

Pod presją podaży znalazły się przez długi czas m.in. walory koncernów paliwowych, w tym takich tuzów jak Exxon Mobil czy Chevron. Dopiero ponowana silna zwyżka cen ropy, doprowadziła do zmiany trendu na wspomnianych papierach.

W prestiżowej średniej Dow Jones silnym wahaniom poddawała się wycena papierów General Motors. Ciągle jeszcze największy na świecie koncern motoryzacyjny, który czuje na plechach coraz silniejszy oddech japońskiej Toyoty, odnotował w styczniu widoczny spadek sprzedaży.

Mimo podniesienia rekomendacji do poziomu kupuj przez analityków Banc of America, brakowało chętnych do nabywania akcji giganta softwarowego, Microsoftu.

Na rynku technologicznym, który w przeciwieństwie do sektora „blue chipów” rósł niemal przez cały dzień, mocno spadał kurs Amazon.com. Co prawda wyniki kwartalne internetowego detalisty były lepsze niż oczekiwano, jednak specjaliści wyrażają obawy o poziom marż.

Ostatecznie indeks Dow Jones stracił 0,16 proc. Nasdaq Composite zyskał natomiast 0,30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane