Dane makro, ropa i drogi dolar wymusili korektę na amerykańskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 05-08-2005, 22:11

Kończąca nerwowy tydzień sesja na amerykańskich giełdach nie poprawiła nastrojów inwestorom. Na weekendową przerwę udali się z lekko odchudzonymi portfelami. Oprócz drożejącej ropy, do piątkowej przeceny przyczyniły się dane makro i umacniający się dolar.

Kończąca nerwowy tydzień sesja na amerykańskich giełdach nie poprawiła nastrojów inwestorom. Na weekendową przerwę udali się z lekko odchudzonymi portfelami. Oprócz drożejącej ropy, do piątkowej przeceny przyczyniły się dane makro i umacniający się dolar.

Kurs ropy pozostaje – mimo częstych korekt - w trendzie wzrostowym. Cena baryłki surowca ponownie zbliżyła się do poziomu 62 dolarów.

W piątek okazało się, że dane makro mogą być też „za dobre”. W minionym miesiącu amerykańska gospodarka dodała więcej niż oczekiwano nowych miejsc pracy. Podczas gdy analitycy prognozowali ich liczbę na około 185 tys. faktycznie było ich o 20 tys. więcej. Na najniższym poziomie od września 2001 r. utrzymuje się nadal stopa bezrobocia. Z kolei więcej niż szacowali ekonomiści wzrosła stawka godzinowa płacy. W rezultacie doszło do wzrostu rentowności 10-letnich obligacji rządowych i wzmocnienia dolara, który zyskiwał względem euro i jena. Ta ostatnia informacja jest o tyle zła, iż może negatywnie przełożyć się na wyniki eksportowe amerykańskich firm.

W średnie Dow Jones grupującej trzydzieści największych blue chipów, do dosyć udanych sesję mogły zaliczyć przede wszystkim papiery giganta farmaceutycznego, koncernu Merck. Mimo sięgającej momentami ponad 1,8 proc. zwyżki, akcje spółki znajdują się od maja tego roku w silnym trendzie spadkowym.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się papiery czołowego detalisty, Home Depot. Najsłabsze ogniwo średniej DJ traciło na fali rozczarowujących wyników sektora jakie opublikowane zostały dzień wcześniej.

Silna korekta dosięgła również walory Delhi. Największy amerykański producent części zamiennych aut poinformował o rozpoczęciu rozmów w sprawie restrukturyzacji ze związkami zawodowymi i General Motors, jednym z największych klientów. Dodatkowo firma ujawniła, że wzięła 1,5 mld USD z kredytu na restrukturyzację, wynoszącego 1,8 mld USD.

Ostatecznie, piątkową sesję indeks Dow Jones zakończył 0,49-proc. przeceną. Jeszcze gorzej wypadł technologiczny Nasdaq Composite, który stracił 0,61 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dane makro, ropa i drogi dolar wymusili korektę na amerykańskich giełdach