Dane makro, ropa i wyniki kwartalne wywołały spadki na Wall Street

14-10-2004, 20:15

Amerykańskie giełdy kontynuują spadki. Wzrost cen ropy, kiepskie dane makro i rozczarowanie wynikami blue chipów skłoniły inwestorów do pozbywania się akcji. Dow Jones coraz bardziej oddala się od poziomu 10.000 pkt., który udało mu się obronić na wczorajszej sesji. Nasdaq na dwie godziny przed końcem sesji jest tylko 8 pkt. powyżej psychologicznej bariery 1900 pkt.

Ropa znów drożeje mimo wiadomości o wzroście jej zapasów. Analitycy uważają, że powodem jest zaskakujący spadek zapasów destylatów. Wydaje się jednak, że decyduje ‘niedźwiedzie’ nastawienie rynku. Dane makro nie poprawiły nastrojów. Liczba nowych bezrobotnych okazała się wyższa niż oczekiwano, a sierpniowy deficyt handlowy drugi pod względem wielkości w historii.

Najmocniej przecenionym blue chipem notowanym w ramach średniej Dow Jones jest AIG. Jego kurs spada o blisko 10 proc. Wyprzedaż akcji największej na świecie spółki ubezpieczeniowej to skutek pozwania przez prokuratora generalnego Nowego Jorku spółki Marsh & McLennan, największego na świecie brokera ubezpieczeniowego. Eliot Spitzer oskarża go o manipulowanie klientami polegające na kierowaniu ich do umówionych wcześniej spółek. Jedną z nich jest AIG. Inwestorzy obawiają się, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku banków inwestycyjnych, sprawa zakończy się wypłatą pokaźnych odszkodowań.

Największy wpływ na pogorszenie nastrojów miał jednak General Motors. Największy na świecie producent samochodów rozczarował podając słabsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Obniżył także prognozę całorocznych wyników.

Bardzo dobre nastroje mają zapewne akcjonariusze Apple. Kurs producenta komputerów rośnie o prawie 15 proc. Spółka zapowiedziała, że w pierwszym kwartale rozrachunkowym osiągnie 42 centy zysku na akcje przy sprzedaży wysokości 2,9 mld USD. Analitycy prognozowali, że zysk na akcję spółki sięgnie tylko 28 centów, a sprzedaż 2,5 mld USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Dane makro, ropa i wyniki kwartalne wywołały spadki na Wall Street