Dane makro wywołały nerwowość na NYSE, silnie rósł Nasdaq

opublikowano: 04-01-2007, 22:05

Bardzo nerwowy przebieg miały czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach.

Bardzo nerwowy przebieg miały czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach.

Pod presją słabych danych makro znalazły się przede wszystkim spółki reprezentujące tradycyjne sektory gospodarki. Zdecydowanie lepsza sytuacja panowała na rynku technologicznym. Wsparło go podniesienie rekomendacji dla walorów Intela i optymistyczna prognoza wyników dla największego producenta mikroprocesorów na świecie. W końcówce sesji do kontrataku przeszedł popyt wybijając indeks Dow Jones ponad kreskę i zbliżając do historycznego rekordu. Potencjału nie starczyło jednak na długo. Ostatecznie DJ zyskał zaledwie 0,05 proc. zaś Nasdaq Composite wzrósł o 1,25 proc.

Nastroje inwestorom psuły w dalszym ciągu opublikowane dzień wcześniej zapiski z grudniowego posiedzenia władz monetarnych. Na ich podstawie można wnioskować, że część tego gremium boi się zbyt dużego schłodzenia amerykańskiej gospodarki.

Te obawy zdawały się potwierdzać czwartkowe dane. Gorsze od oczekiwanych okazały się informacje z rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 329 tys. Ekonomiści prognozowali poziom 320 tys. Rozczarował również odczyt wskaźnika zamówień w przemyśle w listopadzie. Co prawda wzrosły one o 0,9 proc. jednak specjaliści oczekiwali wzrostu o 1,3 proc. Neutralny okazał się natomiast indeks aktywności w usługach. Spadł on w grudniu do 57,1 pkt. i był „symbolicznie” lepszy od projekcji analityków.

Jakby tego było mało, negatywnie zaskoczyły wyniki świątecznej sprzedaży zrealizowane przez największych detalistów. Mimo to, kurs kilku branżowych liderów nie poddał się korekcie. Tak było między innymi z Wal Mart oraz Gap i Federated Department Stores.

W prestiżowej średniej Dow Jones bardzo słaby dzień mieli akcjonariusze giganta restauracyjnego McDonald’s oraz potentata rynku telekomunikacyjnego, koncernu AT&T. Spadkowy trend na ropie doprowadził do silnej przeceny walorów koncernu paliwowego Exxon Mobil, jedynego przedstawiciela sektora naftowego w gronie największych blue chipów.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy