Dane makro wzmogły podaż na azjatyckich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
30-03-2005, 08:13

Po zaskakująco słabych danych makro większość azjatyckich giełd zaliczyła w środę spadek głównych indeksów (Nikkei i Kospi straciły po 0,4 proc.). Obiektem wzmożonej podaży stały się walory czołowych eksporterów.

Po zaskakująco słabych danych makro większość azjatyckich giełd zaliczyła w środę spadek głównych indeksów (Nikkei i Kospi straciły po 0,4 proc.). Obiektem wzmożonej podaży stały się walory czołowych eksporterów.

Japońska produkcja przemysłowa w lutym spadła w stosunku do stycznia niemal dwukrotnie więcej niż oczekiwali tego ekonomiści. Wzrost wartości eksportu był niemal symboliczny i najniższy od ponad roku. W ujęciu ilościowym zaliczył najwyższy od ponad 4 lat spadek. Nakładając na to spadek indeksu zaufania amerykańskich konsumentów dostajemy nienajlepsze tło do handlu na giełdach.

W Tokio mocno spadała wycena papierów Sony. Kurs akcji drugiego na świecie producenta elektroniki użytkowej zniżkował o 1,6 proc. co wynikało z obaw o wyniki spółki, która aż jedną trzecią swoich przychodów generuje na amerykańskim rynku.

W Seulu sporą wymianę przy spadających notowaniach realizowano na walorach Hyundai Motor, największego koreańskiego producenta aut i Samsung Electronics, największego rodzimego eksportera. Spadki nie ominęły też czołowych spółek zajmujących się produkcją chipów, w tym Taiwan Semiconductor.

Po jednodniowym przebudzeniu, znowu spadały indeksy chińskich giełd. Shanghai Composite Index obejmujący denominowane w juanach akcje zagranicznych spółek znalazł się na najniższym poziomie od 17 maja 1999 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane makro wzmogły podaż na azjatyckich giełdach