Dane makro z USA nieco słabsze, ale dolar pozostał mocny

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
15-04-2010, 16:50

Czwartkowa sesja przyniosła umocnienie się dolara względem głównych światowych walut, pomimo faktu nieco słabszych danych makroekonomicznych z USA – negatywnie zaskoczyły odczyty cotygodniowego bezrobocia (wzrost do 484 tys.) i dynamiki produkcji przemysłowej w marcu (wzrost o jedyne 0,1 proc. m/m).

Pozytywnie wyróżnił się natomiast kwietniowy odczyt wskaźnika aktywności przemysłowej w okręgu Nowego Jorku, który wzrósł w kwietniu do 31,86 pkt. (oczek. 24 pkt.). Względnie zgodny z szacunkami był natomiast analogiczny wskaźnik dla Filadelfii, który wyniósł 20,2 pkt. (oczek. 20,0 pkt.). Kluczowe dla dolara będą jeszcze wystąpienia członków FED, z których wyróżnić można Jamesa Bullarda (godz. 18:15) i Janet Yellen (godz. 03.00), która według spekulacji sprzed kilku tygodni, może objąć schedę po odchodzącym na emeryturę po posiedzeniu 23 czerwca, obecnym wiceszefie FED, Donaldzie Kohnie. Trzeba jednak zaznaczyć, iż na siłę dolara wpływ miały dzisiaj przede wszystkim ponowne obawy wokół Grecji, ale i także Portugalii – rentowności długoterminowych obligacji tych krajów i wyceny CDS’ów systematycznie rosną, co negatywnie przekłada się na notowania euro. Niepewność budzą też spekulacje, iż Niemcy mogliby zablokować uruchomienie środków pomocowych dla Grecji przez luki prawne (protest niektórych prawników, których zdaniem pomoc byłaby pewną formą subsydiowania).

W efekcie pierwsze godziny handlu przyniosły spadek EUR/USD w okolice 1,3520, później obserwowaliśmy odbicie – po południu notowania EUR/USD oscylowały wokół 1,3565 (godz. 16:18). Kurs GBP/USD nieco naruszył poziom 1,5390, ale finalnie z sukcesem obronił to wsparcie. Na rynku złotego było dość spokojnie, poza ranną, niezbyt udaną próbą osłabienia. Publikacja danych o inflacji CPI, która w marcu spadła do 2,6 proc. r/r przeszła bez większego echa, gdyż była zgodna z oczekiwaniami. Ewentualnego odbicia inflacji można spodziewać się dopiero na jesieni. O godz. 16:20 euro było warte 3,8570 zł, a dolar 2,8450 zł.

EUR/USD: Teoretycznie należy spodziewać się pogłębienia dzisiejszego minimum w rejonie 1,3520, zwłaszcza, że w jakimś stopniu doszło do naruszenia strefy 1,3545-60, czyli poprzedniej konsolidacji. Układ wskaźników na wykresie 4-godzinowym preferuje dalsze spadki. Najbliższy opór można umiejscowić w rejonie 1,3580. W ciągu kolejnych godzin możliwy jest spadek poniżej 1,35.

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Dane makro z USA nieco słabsze, ale dolar pozostał mocny