Dane makro z USA powstrzymały zwyżki na giełdach Europy

15-11-2002, 20:10

Europejskie giełdy zakończyły piątkową sesję niewielkimi zmianami. Przez większą część notowań rynek czekał na publikacje danych makro za Oceanem. Sprzeczne dane o wielkości i cenach produkcji w największej gospodarce świata powstrzymały zapał graczy do kupna akcji, jednak główne indeksy Starego Kontynentu zakończyły dzień na niewielkim plusie. Brytyjski FTSE zyskał 0,94 proc., francuski CAC zarobił 0,44 proc., a niemiecki DAX wzrósł o 0,11 proc.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje Sodexho Alliance, które zyskały 7,64 proc. Specjalizująca się w usługach cateringowych spółka, poinformowała o 33 proc. wzroście zysku na koniec roku rozrachunkowego.

Na giełdzie w Londynie o 7,35 proc. wzrosła cena papierów HSBC. Akcje największego brytyjskiego banku odrabiały wczorajsze straty, poniesione po wiadomości o planie przejęcia przez niego amerykańskiego Household International. Analitycy J.P. Morgan Chase i Merrill Lynch podnieśli w piątek rekomendację papierów HSBC.

O 2 proc. wzrósł kurs akcji francuskiej spółki Thales. Największy w Europie producent elektronicznych systemów wykorzystywanych przez wojsko poinformował, że w trzecim kwartale jego wynik sprzedaży wzrósł o 25 proc.

Nieznacznie wzrosła cena papierów szwedzkiej sieci sklepów odzieżowych Hennes & Mauritz. Spółka poinformowała o 26 proc. wzroście sprzedaży w październiku. Analitycy prognozowali, że poprawi się o 18 proc. Szwajcarsko - szwedzka spółka inżynieryjna ABB zyskała 7,4 proc., gdyż rynek ma nadzieję, że wkrótce skoczą się kłopoty spółki, związane z zatrudnianiem pracowników przy azbeście.

Dobre nastroje panowały w sektorze finansowym. Włoski ubezpieczyciel Generali poinformował o stracie netto na poziomie 400.8 mln euro. Jednak kurs spółki wzrósł o 1,8 proc., gdyż rynek spodziewał się znacznie gorszych wyników. Francuski bank Credit Lyonnais zyskał 0,5 proc., gdyż w raporcie kwartalnym poinformował o spadku zysku o 26 proc., do 145 mln euro. Wynik był znacznie lepszy od prognoz analityków.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane makro z USA powstrzymały zwyżki na giełdach Europy