Dane mogą pomóc w rozstrzygnięciu

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 29-06-2009, 08:32

Od dwóch tygodni na parze EURUSD nie ma  dominującej strony rynku. Korekta po ustanowieniu tegorocznego maksimum (1,4354 z 3 czerwca) zakończyła się testem silnego wsparcia na poziomie 1,3735 (para osiągnęła 1,3744 15 czerwca) i od tamtej pory zarówno próby powrotu do wzrostów, jak i ataku na wsparcie kończyły się niepowodzeniem.

Na parze nie mamy nawet wyraźnego trendu bocznego, jaki ma miejsce choćby w przypadku GBPUSD. Niezdecydowanie widać choćby w deklaracjach strategów. Z jednej strony w ankiecie Bloomberga przeważają głosy, iż do końca roku czeka nas silne umocnienie dolara, gdyż USA zaczną pierwsze wychodzić z recesji (czytaj, wzrosną oczekiwania na wyższe stopy procentowe). Z drugiej, na przykład JP Morgan zapowiada osłabienie amerykańskiej waluty, zakładając... ten sam scenariusz, czyli poprawę sytuacji gospodarczej. Ta poprzez lepsze wyniki spółek (sezon oficjalnie otwierają wyniki Alcoa 7 lipca, banki zaczynają publikować rezultaty w drugiej połowie miesiąca) wpłynie na wzrost notowań na rynkach akcji i przez to na wzrosty na parze EURUSD.

O ile w dłuższej perspektywie zanosi się na walkę pomiędzy sytuacją na rynku akcji, a oczekiwaniami co do polityki Fed i EBC (jeśli chodzi o kluczowe determinanty rozwoju sytuacji na parze), krótkoterminowo kierunek mogą nadać wydarzenia z tego tygodnia, zwłaszcza, że jest ich dużo i mają sporą wagę (szerzej w „dane i wydarzenia”). W interwale czterogodzinnym rysuje nam się formacja podwójnego szczytu, z ostatnim wierzchołkiem (1,4118) poniżej poprzedniego (1,4137), co oznacza, że poziomy te stanowią obecnie kluczowe ograniczenie na popytu na parze. Wsparcie mamy na poziomie 1,3889 (świece z 24 i 25 czerwca) i jego przełamanie oznaczać będzie domknięcie formacji, a zatem znacznie zwiększy szanse na ponowny test głównego wsparcia (1,3735/44). Potwierdzeniem scenariusza wzrostowego w dłuższym terminie będzie oczywiście wyjście powyżej maksimum z 3 czerwca, jednak sygnał do wzrostów dałoby już pokonanie poziomu 1,4179.

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane