Dane nie zmieniły sytuacji na rynku

Tomasz Bartmiński
opublikowano: 16-11-2011, 00:00

WALUTY

Kurs EUR/USD wahał się wczoraj w przedziale 1,35-1,3650, testując istotne wsparcie na dolnej granicy. Do przełamania nie doszło mimo lepszych, niż oczekiwano, danych z USA. Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 0,5 proc., wobec oczekiwanych 0,3 proc., niższa okazała się roczna dynamika cen producentów (5,9 proc., wobec 6,3 proc.). Indeks NY Empire State, opisujący kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku, po raz pierwszy od czerwca osiągnął dodatnią wartość i wyniósł 0,61 pkt.

Na tym tle dane z Europy należy uznać za mocno rozczarowujące. Szacunkowy wzrost PKB w III kwartale w krajach strefy euro o 1,4 proc. r/r wskazuje, że wyjście z kryzysu będzie dłuższe i trudniejsze, niż sądzono. Potwierdzeniem tych obaw był wczorajszy indeks instytutu ZEW, który spadł w listopadzie najniżej od trzech lat (do -55,2 pkt). Przy dość stabilnym rynku EUR/USD notowania EUR/PLN oraz USD/PLN zachowywały się wczoraj również spokojnie. Złotemu nie zaszkodziła nawet informacja o niespodziewanym skoku inflacji w Polsce do 4,3 proc. Kurs EUR/PLN kontynuował trend boczny, poruszając się od 4,39 do 4,42. Nieco bardziej dynamicznie zachowywał się kurs USD/ PLN, testując pod koniec dnia istotny opór 3,265. Dalszy spadek polskiej waluty wydaje się jednak mocno ograniczony, biorąc pod uwagę zapowiedź częstszych interwencji na rynku walutowym.

Tomasz Bartmiński

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Bartmiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane nie zmieniły sytuacji na rynku