Dane o chińskiej produkcji i sprzedaży lepsze niż zakładano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-11-2021, 06:51

Pomimo ciągłego problemu niedoborów w dostawach, rosnących kosztów surowców i energii oraz nowych przypadków Covid-19, chińska gospodarka odnotowała w październiku lepsze wyniki odnośnie produkcji i sprzedaży niż zakładali ekonomiści, informuje Reuters.

Szanghaj, Chiny
Szanghaj, Chiny
Qilai Shen

Najnowsze oficjalne dane pokazały, że w październiku 2021 r. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 3,5 proc. w ujęciu rocznym dynamizując zwyżkę z 3,1 proc. we wrześniu. Tymczasem mediana prognoz zakładała wzrost rzędu 3,0 proc. Mimo to, październikowy wynik był drugim najsłabszym w tym roku.

Z kolei sprzedaż detaliczna urosła w październiku o 4,9 proc. proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. po wzroście o 4,4 proc. miesiąc wcześniej i przy prognozie na poziomie 3,5 proc.

Dane zaprezentowane przez Narodowe Biuro Statystyczne pokazały również, że inwestycje w nieruchomości i wzrost sprzedaży nadal spowalniał w okresie styczeń-październik w porównaniu z pierwszymi dziewięcioma miesiącami, a liczba rozpoczętych nowych budów mierzona powierzchnią odnotowała znaczący spadek.

Ekonomiści podkreślają, że trudna sytuacja w jakiej znalazł się sektor nieruchomości ciąży całej gospodarce, tłumionej również wąskimi gardłami w dostawach, problemami z dostawami energii i koniecznością wprowadzania lokalnych restrykcji w związku z nowymi przypadkami infekcji koronawirusem.

Zdaniem specjalistów, to właśnie kryzys w nieruchomościach będzie kluczowym czynnikiem ryzyka dla perspektyw makro na najbliższe kilka kwartałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane