Dane o deficycie obrotów bież. niezłe, ale widać niską nadwyżkę transferów z UE

Internet Securities
12-04-2006, 15:45

Środowe dane o deficycie na rachunku bieżącym Narodowego Banku Polskiego (NBP) pokazują stały trend, który świadczy o dobrej dynamice w handlu. Jedynym problemem było ujemne saldo transferów z Unią Europejską, oceniają ekonomiści.

Środowe dane o deficycie na rachunku bieżącym Narodowego Banku Polskiego (NBP) pokazują stały trend, który świadczy o dobrej dynamice w handlu. Jedynym problemem było ujemne saldo transferów z Unią Europejską, oceniają ekonomiści.

„Transfery bieżące z Unią Europejską nie były niespodzianką, bo wszyscy spodziewali się wyjątkowo małej nadwyżki. Gdyby nie to, wyniki NBP są całkiem niezłe” – powiedział ekonomista BZ WBK Piotr Bielski.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę rewizję danych w styczniu, to można zauważyć, że te dane od kilku miesięcy są dobre” – dodał.

Podobnego zdania są ekonomiści Banku BPH.

„Na ujemne saldo transferów wpłynęła głównie mniejsza nadwyżka do budżetu unijnego. Ale co jest istotne – dynamika w handlu jest cały czas taka sama” – napisali ekonomiści BPH.

NBP w środowym komunikacie podał, że na rachunku obrotów bieżących w lutym odnotowano deficyt w wysokości 538 mln euro wobec 763 mln euro deficytu (po rewizji) w styczniu.

W lutym 2006 roku napływ środków z Unii Europejskiej do sektora rządowego, w ujęciu bilansu płatniczego wyniósł 340 mln euro, z tego na transferach bieżących napływ ten wyniósł 214 mln euro, w transferach kapitałowych 126 mln euro. Ponadto w lutym 2006 roku rząd wpłacił 493 mln euro do budżetu Unii Europejskiej z tytułu składek i opłat członkowskich. W efekcie tych transakcji saldo transferów rządowych z Unią Europejską było ujemne i wyniosło 153 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o deficycie obrotów bież. niezłe, ale widać niską nadwyżkę transferów z UE