Dane o inflacji w USA będą kluczowe dla rynku

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 14-01-2008, 00:00

Ten tydzień będzie bogaty w informacje makroekonomiczne, które mogą wywołać sporo zamieszania na rynku. Inwestorzy m.in. dowiedzą się, jak w grudniu kształtowały się inflacja, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i sytuacja na rynku nieruchomości w USA. Zostanie też opublikowany raport o stanie amerykańskiej gospodarki, zwany Beżową księgą. Na rynek będą też napływać wyniki spółek z USA, co również może mieć pośredni wpływ na waluty. Zwłaszcza na notowania japońskich par.

Z powyższej grupy przełomowe mogą okazać się publikowane we wtorek i środę, dane o inflacji PPI i CPI. Raporty te mogą utwierdzić rynki w przekonaniu, że Fed będzie agresywnie obniżał stopy procentowe, co w ostatni czwartek zapowiedział Ben Bernanke. Wówczas będzie to impuls do wyprzedaży dolara. Dane o inflacji mogą też zweryfikować tę tezę, tak jak pod koniec roku. Wówczas był to jeden z pretekstów do umocnienia dolara, co przełożyło się na korekcyjny spadek EUR/USD z 1,4964 do 1,4309.

Marcin R. Kiepas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane