Dane o październikowym PPI osłabiły amerykańskie rynki akcji

opublikowano: 16-11-2004, 16:58

Na amerykańskich giełdach przeważają spadki. Podaż uruchomiła wiadomość o rekordowym, najwyższym od 14 lat wzroście cen producentów w październiku. Inwestorzy obawiają się, że może to skłonić Fed do większej podwyżki stóp procentowych w grudniu.

Ceny producentów wzrosły w październiku o 1,7 proc. w porównaniu z wrześniem. To ich największy wzrost od stycznia 1990 roku. Ekonomiści prognozowali, że inflacja cen producentów sięgnie w minionym miesiącu 0,6 proc. Inflacja bazowa cen producentów także okazała się wyższa niż oczekiwano. Wyniosła 0,3 proc. Oczekiwano 0,1 proc.

Wyniki przedstawione przez największych detalistów wywołały mieszane reakcje. Wal-Mart rozczarował niższą niż oczekiwano sprzedażą kwartalną i płaci za to spadkiem kursu. Spada także kurs Home Depot mimo iż największa amerykańska sieć sklepów z artykułami wyposażenia domów zakończyła kwartał wyższym zyskiem niż oczekiwano i podwyższyła prognozę jego wzrostu w przyszłym roku rozrachunkowym.

Na rynku spółek technologicznych tanieją akcje PeopleSoft. To skutek deklaracji Private Capital Management, który posiada ok. 10 proc. jego akcji. Zapowiedział on że nie sprzeda posiadanego pakietu papierów Oracle, bo oferowana cena jest za niska. Kurs Oracle, który walczy o przejęcie PeopleSoft już ponad rok, także umiarkowanie spada.

O prawie 4 proc. tanieją akcje Google. Upłynął termin w którym akcji najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej nie mogli sprzedawać jej pracownicy oraz część inwestorów. Od debiutu spółki na Nasdaq 19 sierpnia jej kurs wzrósł o blisko 85 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o październikowym PPI osłabiły amerykańskie rynki akcji