Dane o PKB nie pomogły złotemu

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 30-08-2011, 19:54

Złoty we wtorek stracił na wartości, pomimo dobrych danych płynących z polskiej gospodarki. Zaszkodziło pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i przecena euro w relacji do dolara. O godzinie 18:05 kurs USD/PLN testował poziom 2,8801 zł, rosnąc o 2,5 gr. Kurs EUR/PLN wzrósł o 1 gr do 4,1558 zł. Notowania CHF/PLN po spadku w ostatnich dwóch dniach, wzrosły do 3,5257 zł z 3,4983 zł.

W II kwartale br. polski Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 4,3% R/R, przewyższając oczekiwania analityków na poziomie 4,1-4,2% R/R. To co zwraca uwagę w opublikowanych przez GUS danych, to przyspieszenie inwestycji, które rosły najszybciej od ostatniego kwartału 2008 (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=22500). Dane mają pozytywną wymowę, nieco zmniejszając obawy o perspektywy polskiej gospodarki. Zwiększają też zaufanie do polskiej waluty. Nie zdołały jednak jej pomóc w dniu dzisiejszym. Złoty znalazł się pod presją sprzedających, na fali pogarszających się nastrojów na rynkach globalnych, w co wpisało się słabe dane z Europy i USA. Indeks nastrojów w gospodarce Strefy Euro spadł w sierpniu do 98,3 pkt. z 103 pkt. miesiąc wcześniej. Rynek oczekiwał spadku jedynie do 100,5 pkt. W sierpniu gwałtownie załamały się nastroje amerykańskich konsumentów. Obrazujący je indeks Conference Board spadł w tym miesiącu do 44,5 pkt. z 59,2 pkt. w lipcu, notując najniższy odczyt od kwietnia 2009.
Cieniem na notowaniach złotego kład się też spadek EUR/USD. Pata ta, testując jeszcze wczoraj poziomy wyraźnie powyżej 1,45 dolara, spadła do 1,44 dolara, pozostając w średnioterminowym trendzie bocznym.

Dziś potencjalnym impulsem mogącym mieć wpływ na sytuację na forexie, w tym również na notowania złotego, będzie publikacja protokołu z sierpniowego posiedzenia FOMC. Posiedzenie to ujawniło duże różnice zdań wewnątrz FOMC. Decyzji o deklarowanym utrzymaniu stóp na niskim poziomie do 2013 roku nie poparło trzech przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Wobec zapowiedzi Bena Bernanke z Jackson Hole, że na wrześniowym posiedzeniu FOMC będzie dalej dyskutował o dodatkowych narzędziach wsparcia wzrostu gospodarczego, rynki będzie interesowało jakie jest podłoże tego sporu wewnątrz FOMC. Przede wszystkim, na ile ujawnione różnice zdań zmniejszają szanse na dalsze agresywne luzowanie polityki pieniężnej. Ponadto rynki będzie też interesowało o jakich narzędziach wsparcia wzrostu gospodarczego w sierpniu dyskutowali członkowie FOMC, oceniając przy okazji prawdopodobieństwo ich zastosowania w przyszłości.

W środę złoty będzie pozostawał pod głównym wpływem nastrojów na rynkach globalnych.. Te zaś będą kształtowane przede wszystkim przez raport ADP i publikację indeksu Chicago PMI.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Dane o PKB nie pomogły złotemu