Dane o PKB nie wzmocnią obligacji

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 16-08-2015, 22:00

Polska gospodarka rośnie, ale wolniej od oczekiwań. Zarządzający funduszami nie wierzą jednak w kolejne obniżki stóp procentowych.

W drugim kwartale produkt krajowy brutto wzrósł o 3,3 proc. To wyniki słabsze zarówno od tych sprzed trzech miesięcy, jak i od oczekiwań analityków. Kwartał wcześniej wzrost sięgnął 3,6 proc.

— Te 3,3 proc. to nie jest słaby wzrost, ale jednak niższy od oczekiwań. Dlatego uważam, że kwestia obniżek stóp powróci w przyszłym roku, kiedy RPP będzie funkcjonować w nowym składzie. Przyczynkiem do takiej decyzji jest otoczenie rynkowe. Miał być euroboom, a jest szara rzeczywistość. Miała być inflacja, a jest deflacja, dodatkowo wspierana przez niskie ceny surowców oraz politykę pieniężną w Chinach. Lekarstwem na to mogą być jedynie ujemne realnestopy procentowe — uważa Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Kolejne cięcia stóp pozytywnie wpłynęłyby na krajowy rynek obligacji. Zresztą w piątek po danych ceny wzrosły, co przełożyło się na spadek rentowności o 5-6 pkt. baz. Zarządzający funduszami dłużnymi nie pozostawiają jednak złudzeń klientom, którzy liczyliby na wzrost stóp zwrotu.

— Wzrost gospodarczy jest ciągle wysoki. Jesteśmy dodatkowo w przededniu podwyżek stóp w USA, a inflacja w Polsce może w najbliższym czasie zacząć rosnąć. Nie znajduję wielu argumentów za obniżką kosztu pieniądza przez RPP — uważa Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych w Union Investment TFI. Podobnego zdania jest Paweł Gołębiewski, dyrektor departamentu aktywów dłużnych w BPH TFI, który uważa, ze niższe dane mogą przedłużyć okres stabilnych stóp procentowych,co zresztą szybko zostało odzwierciedlone w wycenie obligacji.

— Nie jesteśmy jedynym krajem, który w regionie rozminął się z oczekiwaniami ekonomistów. Podobnie było np. w Rumunii i Węgrzech, ale również we Francji. A to dodaje już wagi. Mimo to skala zaskoczenia nie jest na tyle duża, aby zmienić pogląd na cykliczne ożywienie w Europie i w regionie CEE. Warto pamiętać, że ostatnie kwartalne dane o PKB były u nas rewidowane w górę o 0,1 pkt. proc. Nie obstawiam na tym etapie obniżki stopy bazowej w Polsce w kolejnych kwartałach. Do tego trzeba by podważyć zasadność zacieśnienia monetarnego w USA. Teraz tego nie widzę — potwierdza Paweł Gołębiewski. Od początku roku fundusze dłużne zyskały średnio 0,2 proc., ale prymusi — KBC Portfel Obligacyjny i BPH Obligacji 2 — zarobili — odpowiednio — 2,6 oraz 1,3 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane o PKB nie wzmocnią obligacji