Dane o PKB zaszkodziły szwedzkiej koronie

opublikowano: 30-07-2014, 11:01

Opublikowana w środę (30 lipca) informacja o słabszym niż oczekiwano wzroście PKB Szwecji doprowadziła do przeceny korony, informuje Bloomberg.

W stosunku do euro szwedzka waluta osłabiła się o 0,5 proc. zaś w relacji do dolara straciła 0,4 proc.

W II kwartale 2014 r. szwedzka gospodarka rozwijała się w tempie 0,2 proc. po tym jak trzy miesiące wcześniej skurczyła się o 0,1 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Statistics Sweden. Tymczasem ekonomiści oczekiwali wzrostu rzędu 0,6 proc. W ujęciu rocznym PKB wzrósł w II kwartale o 1,9 proc. wobec  prognozy na poziomie 2,4 proc.

„To mocno rozczarowujący odczyt, sugerujący że odbicie w największej skandynawskiej gospodarce nie jest tak silne, jak oczekiwano. Zewnętrzny popyt jest słaby a firmy opóźniają inwestycje” – ocenia Magnus Alvesson, szef prognoz ekonomicznych w Swedbanku.

W lipcu bank centralny Szwecji obniżył główną stopę procentową o 0,5 proc. mocniej niż oczekiwał rynek. W czerwcu stopa bezrobocia wzrosła do 9,2 proc., co jest najwyższym poziomem od trzech lat, zaś inflacja konsumencka spadła piąty raz w ciągu sześciu miesięcy.

Notowania EUR/SEK (źródło: Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane